Na mnoha parkovištích nemají řidiči co dělat. Vyznat se v komplikovaných značkách není snadné

Klasické parkoviště je označeno vcelku jednoduše. Známou modrou značkou s bílým písmenem „P“. Mnohdy je značka doplněna dodatkovou tabulkou o tom, jak konkrétně na místě parkovat. To ale nejsou jediná parkoviště, na která lze při jízdách v neznámých lokalitách natrefit. Setkat se lze i s řadou jiných značek, o kterých nemusí mít motorista zcela jasno. A na řadě parkovišť tak nemá co dělat.

Parkovací kotouč nebo automat

Obě dvě označení jsou si celkem podobná. V obou případech je základem značka s písmenem „P“. Ve své levé spodní části však může mít označení parkovacího kotouče nebo parkovacího automatu. V prvním případě musíme mít ve voze příslušný kotouč, kde vyznačíme dobu příjezdu. V druhém případě jsme povinni uhradit parkovné v nejbližším parkovacím automatu.

Označení K+R nebo P+R

Setkáme se s nimi hlavně ve větších městech, které podporují určitou snahu o maximální využití MHD. Dané značky tak najdeme například při hlavních vjezdech do města, poblíž stanic městské hromadné dopravy. Značka K+R znamená v překladu „kiss and ride“. Na vyznačeném místě je tedy možné zastavit, vysadit pasažéry, rozloučit se a odjet. Značka P+R nese označení „park and ride“. Vyznačuje parkoviště, kde lze auto ponechat delší dobu a dále pokračovat městskou hromadnou dopravou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhrazená parkoviště

Mezi nejznámější vyhrazená stání patří taková, kde jsou určitá místa určena výhradně po postižené osoby nebo pro vozy těch řidičů, kteří takovou osobu přepravují. Nejde však o jediný typ vyhrazeného místa. U obchodních center se můžeme setkat také s místy, která jsou vyhrazena maminkám nebo rodinám s kočárkem. Podobně jako předchozí jsou o něco širší. S rozmachem elektromobility se objevují i vyhrazená místa pro majitele elektromobilů, která jsou doplněna i potřebnou nabíječkou pro doplnění energie.

Mohlo by vás zajímat:  Lepit některé samolepky na auto by si měl člověk rozmyslet. Jsou akorát pro smích

Barevná zóna

Jsou to především centra velkých měst – u nás typicky Praha – kde jsou parkovací stání rozdělena do jednotlivých barevných zón. Tyto zóny mají svá jasná specifika a určují, kdo může kde parkovat a za jakých podmínek. Ty mohou být upraveny dodatkovou tabulkou.

Zdroj: https://www.parking-net.com/about-parking/parking-facilities