Na obytný vůz lze přestavět i běžné rodinné auto

Landscape With Blue Off Road Car Gravel Road Traveling By Auto Adventure Wildlife Expedition Extreme Travel Suv Automobile

Karavany a obytné vozy jsou mezi Čechy stále populárnější, ale sráží je podobný hendikep jako třeba elektromobily. Jsou velmi drahé. Na nový karavan si budete muset připravit několik milionů, ojetý vás vyjde jen o něco málo levněji. Na celkové ceně se přitom podílí úpravy původní karoserie a interiérové vybavení mnohem více než cena samotného vozu. Ale nezoufejte, na pořízení karavanu nepotřebujete spoustu peněz, a navíc bezpečné parkovací místo někde v garáži s vyšším stropem. Na obytný vůz si totiž můžete přestavět i vaše rodinné auto.

Mohlo by vás zajímat:  Na spotřebu má vliv množství převážených věcí, stav pneumatik i styl jízdy

Profesionální úpravy

Podobně jako je většina klasických karavanů vlastně jen zakázková úprava některé z běžně prodávaných dodávek, můžete si nechat od některé z firem, které se této oblasti věnují, upravit své auto. Takové úpravy vás většinou vyjdou na několik desítek tisíc, záleží pochopitelně na tom, co všechno potřebujete, a také jaké máte auto. Pokud jde o běžný model, třeba v nadpisu zmíněnou Škodu Octavia, ceny jsou o něco příznivější než u méně obvyklých aut.

big-car-headlights-skoda-octavia
Zdroj obrázku: Freepik

Co je k dispozici

Základem jsou pochopitelně postele, respektive úprava, která auto promění v malou, ale komfortní ložnici. Kromě toho si můžete nechat naistalovat nádrž na pitnou vodu, a dokonce i odpadní nádrž. Chladnička v autě už asi nikoho nepřekvapí, ale v nabídce různých výrobců jsou také minikuchyňky se sporákem. Vařit lze na plynovém vařiči i na elektrické plotýnce. Ale pokud se rozhodnete pro elektřinu, vyplatí se pořídit také akumulátor, nebo alespoň přenosný solární panel.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklo sezona začíná a já jsem psychicky připraven. Na ty nejhorší mám ostřikovač

Úpravy svépomocí

Přestavba auta na obytný vůz vás ale může vyjít ještě o něco levněji. Tedy pokud jste na to dostatečně zruční a nebude vám vadit věnovat několik desítek hodin manuální práci. Internet je plný návodů na výrobu vlastních doplňků, které stačí přizpůsobit rozměrům vašeho auta. V takovém případě budete mít doma opravdový unikát, který je navíc velmi praktický.

Zdroj: https://www.mytravelbf.com/how-to-do-a-car-to-camper-conversion-for-any-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora