Na podzim se pravidelné čištění vozu vyplatí

Close Up Car Care Process

Když při čtení tohoto článku vyhlédnete z okna, pravděpodobně na vás venku bude čekat typické sychravé počasí tohoto letního období. Není proto divu, že se mnoha z nás do mytí auta v takových podmínkách příliš nechce, když jej hned po opuštění myčky čeká další bahenní lázeň nebo záplava spadaného tlejícího listí. Ale právě na podzim není radno očistu podceňovat, předejdete tak potížím s korozí. A jak se jednou rez do karoserie či jiného prvku zakousne, už se jí nezbavíte.

Mohlo by vás zajímat:  Na věku záleží, alespoň co se nehod týče. Mladí řidiči kupodivu nejsou největší hrozbou

Bahno i listí

Na podzim je vysoká vlhkost, která jde pochopitelně rzi na ruku. A karoserie vozu i jeho další exteriérové prvky jsou navíc nadměrně vystaveny různým nečistotám, s nimiž může přicházet i tlení nebo plíseň. V prvé řadě jde pochopitelně o všudypřítomné bahno, pořádnou neplechu ale může udělat i tlející listí a další odpad biologického původu. Minimálně listí a bahno byste tak měli odstranit po každé jízdě. Auto je pak na podzim obecně lepší garážovat.

little-rust-bottom-car-sill-paint-bloat
Zdroj obrázku: Freepik

Ptačí trus je nebezpečný

V kontextu dalších nečistost, se kterými auto přijde do styku, může trocha ptačího trusu vypadat jako malichernost, zejména když není na čelním skle, ale „jen“ na karoserii. Jenomže zdání v tomto případě klame. Ptačí trus je velmi agresivní a lak na karoserii začne rychle rozleptávat. Pokud jej na autě necháte delší dobu, prožere se až na samotnou karoserii. A podzimní počasí se pak postará o zbytek.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější argumenty proti pořízení elektromobilu jsou založeny na pouhých mýtech

Zima a posypová sůl

Nezapomínejte, že pokud podceníte podzimní očistu, už za několik měsíců udeří zima a s ní přijde na posypovou sůl. Také ta je hodně agresivní a naleptává nejen vaše boty, ale umí se pustit také do všech prvků auta, které nejsou ve stoprocentním stavu. Kromě pravidelného čištění vozu v podzimních měsících byste proto na začátku zimy měli všechny případné nedostatky laku na karoserii přestříkat nebo přetřít krycím nátěrem.

Zdroj: https://www.blackcircles.com/news/how-to-clean-your-car-our-guide-to-late-autumn-car-cleaning
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora