Na prodej je unikátní prototyp kopřivnické Tatrovky

začátkem šedesátých let začalo tehdejší vedení kopřivnické Tatrovky uvažovat nad nástupcem populární „šestsettrojky“. V nabídce byla tehdy její druhá specifikace, jejíž životní cyklus byl naplánován zhruba do konce šedesátých let. Proto již v roce 1962 vyvinuli inženýři v moravskoslezském městě dva prototypy s označením 603 A. Původně měla obě auta karosérii typu sedan, jeden z nich byl však záhy přestavěn na sanitu. Druhému prototypu stupňovitá karosérie zůstala, do výroby mu to však nepomohlo. 

5065 mm dlouhá Tatra 603 A se od tehdejší 603 lišila na první pohled tvarem karosérie, který o mnoho let později dostala až 613. Proudnicový tvar nahradila klasická tříprostorová koncepce, 2.5litrový motor vzadu o výkonu 115 koní však zůstal i v tomto případě zachován. Ačkoliv byl nový typ ve všech směrech lepší než 603, z politického rozhodnutí se do výroby nedostal. Stejný osud potkal i méně praktickou sanitu, která se však stala součástí sbírek Tatry a dnes je vystavována v podnikovém muzeu

Mohlo by vás zajímat:  Porsche 984 - Čtyřmístná 918 v plánu!

Sedan takové štěstí neměl a po mnoha peripetiích se ve značně zuboženém stavu dostal k nadšenci z Uherského Hradiště. Ten se se stavem unikátního auta nesmířil a specializované firmě Ecorra svěřil nákladnou a velice zdlouhavou renovaci. Ta byla ukončena v roce 2013, kdy auto poprvé po dlouhé době vyjelo na silnici. Nyní by se majitel Tatry 603 A mohl měnit znovu. Na portálu i-veteran.cz byl zveřejněn inzerát, nabízející tento černý unikát vážnému zájemci jako zajímavou investici. Vedle perfektního stavu jsou výhodou rovněž platné SPZ. Cena v inzerátu nefiguruje, vzhledem k okolnostem ale jistě nebude nízká.

Mohlo by vás zajímat:  Aston Martin V8 Vantage S s manuální převodovkou

Zdroj: i-veteran.cz