Na ruční brzdu je v zimě lepší nesahat. Způsobí víc problémů než pozitiv

Klasická mechanická ruční brzda je stále základem celé řady automobilů. V těch modernějších už bývá nahrazena elektronickým řešením ve formě jednoduchého tlačítka v interiéru. Mechanická „ručka“ má ale stále něco do sebe. Z hlediska jednoduchosti má samozřejmě své benefity, ale i rizika. Ta se mohou projevit především v zimě.

K čemu ruční brzda slouží?

Ruční nebo též parkovací brzda má jednoduchý úkol. Slouží k tomu, abychom pomocí ní eliminovali samovolné rozjetí vozidla. Měla by být používána primárně po zaparkování, kdy vozidlo zabezpečíme proti samovolnému rozjezdu.

Ruční brzdu, klasickou mechanickou, však mohou mnozí používat i jinak. Už to ale není její původní, tedy primární určení. Kdo má rád zábavnou jízdu, může pomocí ní dostat auto do smyku. Pokud ho umí zvládnout, jde o zajímavé řidičské umění. Dále někteří používají ruční brzdu k přibrzďování, což není obvykle úplně ideální nápad. K čemu se ale hodí, to je rozjezd v kopci, kdy pomůže především začátečníkům, kteří ještě dokonale nezvládají práci se spojkou a plynem.

Zdroj obrázku: Freepik

Zima může být problém

Použití klasické mechanické brzdy v zimě ale může přinášet i problémy. Je proto namístě zvážit, zda ji v určitých situacích opravdu potřebujeme zatahovat. Je jasné, že při parkování na místě se sklonem benefity převáží negativa. U parkování na rovině však nemusí být její použití nezbytné. Lze se tak vyhnout situaci, kdy ruční brzda takzvaně zamrzne a následně může být komplikované brzdu uvolnit, aby šla povolit.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli prasklému sklu dávno není nutné jezdit do servisu. Opravu zvládne i amatér doma

Rizikem je však i její používání na brzdění, jelikož na rozdíl od klasických brzd u zatahování ruční brzdy nelze očekávat dostupnost funkce ABS. Auto tak při přibrzďování ruční brzdou může jít velmi brzy a rychle do smyku. Ostatně brzdit tímto způsobem je nesmyslný zlozvyk i v létě, natož v zimním období, kdy jsou silnice hůře sjízdné.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/motors/20521616/driver-warning-over-winter-handbrake-issue/