Na různé dobíjecí stanice už stačí jeden čip. Zdánlivá jednoduchost má ale svou nevýhodu

Infrastruktura pro nabíjení elektromobilů se výrazně rozrůstá. Kromě různých menších stanic lokálních poskytovatelů nebo podnikatelů lze v České republice najít hlavní trojici. A to firmy E.ON, PRE a také ČEZ. Ty provozují poměrně hustou síť nabíjecích stojanů a do nedávna bylo možné jediné – nabíjet jenom u těch stanic, ke kterým máme čip nebo aplikaci.

Jeden čip vládne všem

V polovině loňského roku však došlo k poměrně zajímavé změně. PRE a E.ON se rozhodly, že spojí síly. A to znamená jediné. S jedním čipem bude možné nabíjet u obou typů daných stanic. Tato možnost se začala označovat jako roaming a majitelům elektromobilů má přinášet především výhody. Připomeňme, že došlo také k domluvě společností E.ON a ČEZ, což znamená možnost dalšího rozšíření roamingu. E.ON je navíc součástí i platformy Hubject, což otevírá řadu dalších zahraničních dobíjecích stanic. Domluva však existuje i mezi PRE a ČEZ.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody? Hlavně jednoduchost

Roaming při nabíjení elektromobilů u různých veřejných stanic přináší několik výhod. První je ta, že stačí jeden čip a není třeba si lámat hlavu nad tím, k jakému poskytovateli s elektrickým vozem přijedeme. Druhou výhodou je jednodušší vyúčtování. Žádná trojice faktur a plateb u tří poskytovatelů, ale vše je vyúčtované pouze u jednoho. Přehledně, s jednou platbou, což může být z hlediska přehledu o nákladech na provoz lepší.

Jednoduchost něco stojí

Určitou daní za jednoduchost je však cena. V tu chvíli je celkem jasné, proč se této výhodě říká podobně jako u mobilních operátorů – roaming. I ten je spojený s určitou vyšší platbou za volání nebo SMS. A u nabíjení elektromobilů tomu není jinak. Při dobíjení na jiné stanici je třeba počítat se sazbou za kW vyšší než u té domácí. Proto je na zvážení, zda stále není lepší variantou mít na klíčích trojici čipů, když jejich měsíční nebo roční držení nic nestojí a platí se pouze odebraná energie.

Zdroj: https://www.premobilita.cz/cs/dobijeni-elektromobilu/dobijeni-na-prepoint/chci-dobijet-na-prepoint/chci-dobijet-pravidelne/, https://www.premobilita.cz/cs/dulezite-informace/novinky/dobijeci-cip-pre-aktivuje-dobijeni-u-eon/

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora