Na servisu auta šetří stále víc lidí. Za některé věci je utrácet zbytečné

Mnozí označují tuto dobu jako období, kdy se musíme uskromnit. Ceny plynu a elektřiny rostou, stejně jako moc nepotěší ani současná inflace – tedy zdražování věcí denní potřeby. Každý se proto snaží ušetřit, kde se jenom dá. A to třeba i při servisu nebo údržbě svého auta. Mechanici některé metody a postupy neradí vidí, ale zároveň se nejedná o nic, co by neměli dovolovat. Pokud chtějí mít kšeft.

Konec běžným standardům

Když lidé ještě neotáčeli každou korunu, bylo běžné, že při opravě nebo jiném servisním úkonu naúčtoval mechanik jak svou práci, tak i ceny dílů nebo provozních kapalin. Logicky vydělával jak na práci, tak měl i marži z daných dílů. Zákazník vše zaplatil a spokojeně odjel, že nemusel nic řešit. To se ale mění, jelikož trocha starostí stojí za to, ušetřit klidně i tisíce korun.

Sehnání vlastních dílů

Kdo není vyučený automechanik, ani nemá s opravou zkušenosti, jenom těžko si auto dá dohromady sám. To prostě nejde, a tak servis navštívit musí. Co ale nemusí, to je kývnout na nabídku dílů. Mnohdy originálních nebo zbytečně drahých. Zákazník – tedy ten, co potřebuje opravit auto – si často díly sežene sám. A ušetří.

Mohlo by vás zajímat:  Odpočívat v autě se nevyplácí. Pochopení pro to nebude mít policie ani ostatní řidiči
Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší cestou, jak při opravě snížit náklady, je koupit díly neoriginální, často ve srovnatelné kvalitě. U starších aut je zase dobrou cestou sáhnout po dílech repasovaných nebo použitých – třeba z vrakoviště. Úspory mohou být značné.

Dovezení provozních kapalin

Práce v servisu se často může týkat také výměny různých provozních kapalin. Kdo si na to netroufne sám, logicky zamíří k mechanikovi. I ten kromě práce nabídne i samotné kapaliny. Vzít ty od něj je často vyhazování peněz. Mnohdy se vyplatí koupit si a přivézt své. Navíc odpovídající kvality.

Provedení jen dílčích prací

Jsou práce, které svede jenom kvalifikovaný mechanik, a poté práce, které zvládne i zručný motorista. Není nic špatného jet do dílny jen kvůli náročnějším věcem. I když bude majitele auta mechanik přesvědčovat, že musí udělat vše, není to tak. Řada lidí si nechá na autě udělat jen to náročné a zbytek zvládne zdarma doma.

Zdroj: https://www.autoguru.com.au/car-advice/articles/top-7-ways-to-save-money-on-car-servicing