Na STK nemusí auto projít kvůli některým tuningovým úpravám

auto-mechanic-working-garage-repair-service

Češi jsou národem kutilů. A kreativně přistupujeme také ke svým miláčkům na čtyřech kolech, přestože domácí úpravy jsou u moderních vozů čím dál tím těžší, i když ne úplně nemožné. Kromě toho máme slabost i pro prvky, které mohou být zakázané. Řada majitelů aut tak každé dva roky stojí před rozhodnutím, zda nepovolené tuningové úpravy dočasně odinstalovat, aby vůz prošel technickou, nebo to risknout a pokusit se projít kontrolou i s některými z těchto úprav. Druhá varianta se přitom může hodně nevyplatit.

STK pod drobnohledem

Ještě před pár lety kolovaly na internetu zaručené zkazky o tom, na které stanici technické kontroly je technik X, který je ochoten nad určitými úpravami přimhouřit oko. Ať ze sympatie k určitému typu úprav, nebo třeba značce vozu, nebo za nějakou drobnou pozornost. Nutno dodat, že podobné chování je už hudbou minulosti, STK je pod podstatně drobnějším dohledem a podobné chování je prakticky nemožné. Navíc jde o úplatek, a tedy o trestný čin, který rozhodně není vhodné nikomu doporučovat.

Mohlo by vás zajímat:  Dálnice nepatří vždy mezi nejlepší varianty
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí úpravy

Obecně platí, že pokud si auto upravujete sami nebo za pomoci nějakého známého či jiného nadšence, je vhodné volit takový typ úprav, které je možné snadno demontovat. Potíže s nimi můžete mít nejen na technické kontrole, ale také když vás zastaví silniční hlídka. Policisté pak mohou trvat na tom, abyste auto uvedli do homologovaného stavu, než budete pokračovat v jízdě. A pokud toho nebudete schopni, nezbude vám jiná varianta než odtah vozu.

Profesionální úpravy

Chcete-li skutečně jezdit unikátním vozem se speciálními prvky, je rozumné si připlatit za profesionální tuning. Kromě záruky na použité komponenty i odvedenou práci budete mít jistotu, že s upraveným autem můžete vyrazit do provozu a že projde technickou. Profesionální tuning je také bezpečnější než neprofesionální úpravy.

Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/modified-cars-what-you-need-know