Na tom, kde cyklista jede, záleží. Špatný výklad vodorovné značky může skončit i pokutou

Sign Bicycle Red Ground Street

Řidič by měl během jízdy sledovat provoz a vše, co se kolem něho děje. Primárně by měl samozřejmě sledovat věci, které se týkají především jeho. Když se ale objeví cyklista, je vhodné sledovat také to, kde jede on. Doslova je namístě dívat se mu pod kolo na silnici, jaké je zde vodorovné dopravní značení. Právě od toho se odvíjí další postup. Ten může být buď legální a správný, nebo bude impulsem k udělení pokuty.

Kde může jet cyklista?

Pokud pomineme dálnice, rychlostní silnice a další specifické úseky silnic, může cyklista jet téměř kdekoliv. Dokonce nemusí nutně použít ani cyklostezku, i když jede souběžně se silnicí. Na tu může, ať je na ní pruh pro cyklisty nebo koridor pro cyklisty vyznačen, nebo ne. Někde takto specifikované úseky nejsou, jinde ano. Od toho se následně odvíjí povinnosti pro motoristy, ve kterých stále nemají jasno.

Mohlo by vás zajímat:  Vliv nízkých teplot na výkon motoru lze zmírnit několika kroky
Zdroj obrázku: Freepik

Pruh, nebo koridor?

Řada motoristů nemá takové znalosti zákonů, aby rozlišovala, že koridor pro cyklisty je něco jiného než jízdní pruh pro cyklisty. Koridor, známý jako dvojice šipek s piktogramem cyklisty, je spíše jakási informační vodorovná značka. Upozorňuje, že je na daném místě větší provoz cyklistů. Oproti tomu klasický jízdní pruh pro cyklisty už je přímo pro jejich provoz určený a specifikován a v podstatě se jedná o jakési přímé oddělení části vozovky pro cyklisty a pro auta.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté ve městech nadále komplikují dopravu a jsou zdrojem agrese na silnicích

Odlišné povinnosti pro řidiče

Pokud řidič zamění pruh pro cyklisty s koridorem, může se vystavovat riziku páchání přestupku. Když by míjel cyklistu, který jede ve vyhrazeném cyklistickém pruhu, neplatí zde povinný odstup 1,5 metru. Jinak je to ale v případě značených koridorů. Ty jsou jenom informačními prvky a povinnost předjíždět cyklistu v odpovídající vzdálenosti v těchto místech stále platí. Ze strany řidičů je proto namístě sledovat, kde cyklista jede a jaké značky jsou pod jeho kolem. Dá se tak snadno vyhnout případné pokutě plynoucí z neznalosti zákona.

Zdroj: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/autoskola/dopravni-znacky/vodorovne-dopravni-znacky/v-20-piktogramovy-koridor-pro-cyklisty, https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADzdn%C3%AD_pruh_pro_cyklisty
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora