Na tyhle tekutiny je třeba dát velký pozor. Několik chyb způsobí, že se auto stane nepojízdné

Když klesají teploty, měl by řidič věnovat zvýšenou pozornost svému autu. Většina myslí jenom na výměnu pneu, ale je i něco podstatně důležitějšího, na co je dobré brát zřetel. Jsou to provozní tekutiny v autě. Nejenom že je dobré zkontrolovat jejich množství, ale hlavně jejich stav, tedy konkrétní vlastnosti. O jaké se jedná?

Chladicí kapalina

Chladicí kapalina má v autech velmi důležitou funkci. Jak už napovídá sám její název, stará se o to, aby motor pracoval při optimální teplotě a nedocházelo k jeho přehřívání. Nejenom že je třeba mít chladicí kapaliny správné množství. Je také třeba, aby nezmrzla. Je vhodné před zimou zkontrolovat její hustotu a s tím související bod tuhnutí. A v případě potřeby naředit na odpovídající úroveň.

Zdroj obrázku: Freepik

Kapalina do ostřikovačů

Jde o jednu z těch kapalin, na které není přímo závislé nastartování vozu a jízda samotná. Má však velký vliv na bezpečnost. Hlavně v případě rozmarů počasí nám kapalina do ostřikovačů pomůže s omytím čelního skla. Aby se tak dělo, je třeba mít kapaliny nejenom dostatek. Je nutné, aby měla i své nemrznoucí vlastnosti. Jakmile teploty začnou klesat pod bod mrazu, je namístě ji správně naředit. Samozřejmě i s ohledem na to, jaké teploty se očekávají, a také s ohledem na to, v jakém teplotním pásmu plánujeme jezdit.

Mohlo by vás zajímat:  Auta mohou pomáhat v boji proti koronaviru. Fungují jako sterilizační skleník na kolečkách

Nafta

Pro mnohé to možná bude překvapením, ale i nafta je kapalinou, kterou je vhodné během chladných dní pohlídat. Během roku je na čerpacích stanicích prodávána nafta v různých třídách. Takzvaná nafta letní, přechodová a zimní. S tím souvisí i použitelnost v různých teplotách. Může se tak stát, že v zimě, pokud je v nádrži letní nafta, nemusí auto vůbec nastartovat. Základem je tedy mít ve voze naftu se správnou filtrovatelností. Ta zimní je na pumpách dostupná obvykle od 1. prosince. Kdo od této doby tankoval, má v nádrži pravděpodobně to, co mít má.

Zdroj: https://www.ntb.com/info/a280002/how-to-prepare-your-car-fluids-for-winter-weather