Na zamrzlá okénka radí odborníci ocet či líh, před horkou vodou naopak varují

People 2941958 1280

Česká zima je většinou příjemná, nemíváme tu holomrazy s teplotami hluboko pod mínus dvaceti. A na rozdíl od mnoha jihoevropských zemí u nás sněží, což se železnou pravidelností rok co rok překvapí naše silničáře. Ale i česká malebná zima s sebou přináší nejednu motoristickou potíž. Na zimu musíme přezouvat, některé cesty bývají nesjízdné, a hlavně se všichni potýkáme s námrazou na oknech auta. Naštěstí se s ní lze snadno vypořádat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ocet nebo líh

Obě tyto tekutiny, které nechybí v žádné české domácnosti, spojuje skutečnost, že mrznou až hluboko pod nulou. A že vám pomohou odstranit namrzlou vlhkost. Ocet je třeba smíchat s vodou v poměru 3 díly octa, 1 díl vody a nastříkat na sklo pomocí klasického rozprašovače. Námraza pak půjde snadno dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Nezájem o elektromobily přisuzuje většina stále stejným problémům. Hlavní důvod je však jiný

Líh funguje úplně stejně, a pokud nebudete používat jakoukoli formu konzumního lihu, ušetříte. Lihový roztok by měl silnější, ideální je poměr s vodou půl na půl. Teoreticky můžete použít i čistý líh, ale ten by neměl přijít do styku s jinými částmi exteriéru auta než se sklem okýnek a zrcátek. Po postříkání lihem námrazu znovu snadno setřete.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S teplou vodou opatrně

Na internetu si motoristé navzájem radí polít skla teplou, nebo dokonce horkou vodou. Tohle je sice účinná metoda, ale může být i nebezpečná. Pokud je rozdíl teplot vysoký, je to pro vaše okno a karoserii pěkně nepříjemný teplotní šok. Několik takových šoků by měla moderní auta hravě vydržet, ale pokud budete námrazu odstraňovat teplou vodou celou zimu, zaděláváte si na problém.

Mohlo by vás zajímat:  Systém na elektronické dálniční známky měl usnadnit život. Firmám ho ale pouze zkomplikoval

Prevence se vyplatí

Stejně jako kdekoli jinde, i tady platí, že preventivní opatření je nejefektivnější a nejsnazší. Navíc si ušetříte čas – námraza se tradičně objeví pokaždé, když nejvíc pospícháte. Mezi vhodná preventivní opatření patří:

  • Potření skel speciálním nemrznoucím roztokem
  • Zakrytí skel dekou nebo přehozem
  • Parkování na místech, kam ráno svítí slunce
Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora