Načerpání špatného paliva nemusí být problém a často lze pokračovat v jízdě

Refuel 331992 1280

Natankování špatného paliva je něco, co mnoho řidičů považuje za noční můru. Realita je však taková, že jsou případy, kdy to až takový problém není a klidně lze bez velkých obav pokračovat v jízdě. Nutno ale přihlédnout jak k tomu, jaké palivo je načerpáno a také k tomu, kolik jste ho načerpali do své nádrže.

Důležitá oktanová čísla

Velmi diskutované jsou nejenom v poslední době oktanová čísla paliva. Dnes se můžete na trhu dostat k naturalu s oktanovým číslem 95, dále s oktanovým číslem 98 a na některých pumpách bylo dokonce k vidění i palivo s oktanovým číslem 100. Pokud se vám omylem stane, že místo oktanového čísla paliva natankujete to s číslem vyšším, nic se neděje a můžete bez obav pokračovat dále. Možná to bude i ku prospěchu věci, s ohledem na výkon motoru a spotřebu.

Mohlo by vás zajímat:  7 mýtů o skladování pneumatik, které zbytečně zkracují jejich životnost
Zdroj obrázku: Pixabay

Problém by v mnoha případech neměl být ani nižší oktanový stupeň paliva. Tedy, pokud jste zvyklí tankovat 98 a natankujete 95, nic by se nemělo stát. Zde však pozor na to, co uvádí výrobce. Často doporučuje palivo s určitým oktanovým číslem, pod které byste při tankování neměli jít, jinak můžete přijít dokonce i o záruku – pokud se zjistí, že právě jiné palivo bylo důvodem problémů s motorem.

Menší množství nemusí vadit

Také je třeba brát v potaz to, kolik jiného paliva načerpáte. Zde už se můžeme dotknout černých scénářů, kdy do nafty přidáte natural. Pokud začnete tankovat do prázdné nádrže a chybu si uvědomíte téměř hned, po natankování pár deci, nebo natankujete jenom několik málo litrů, nic by se stát nemělo. Jen myslete na to, že je třeba doplnit nádrž skoro až na doraz správným palivem. To špatné se ve správném smísí a k ničemu závažnějšímu by dojít nemělo. Též je v tomto případě doporučeno tankovat častěji, aby se poměr špatného paliva co nejvíce snižoval.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi elektronické dálniční známky existuje finta, která ušetří peníze. Málokdo ji ale využívá
Zdroj obrázku: Pixabay

Když je problém, nestartujte

A co když dojde k opravdu velkému problému, kdy místo nafty natankujete natural? Nepodléhejte panice. Důležité je nestartovat, ale zavolat odtah. Auto bude dopraveno do servisu, mechanik odčerpá špatné palivo, vyčistí nádrž, následně dojde k načerpání správného a auto může opět plnohodnotně sloužit, bez jakýchkoliv obav z toho, že se tato chyba jakkoliv podepsala na jeho technickém stavu.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora