Nachytat se při nákupu dálniční známky může úplně každý. Stačí jen malá nepozornost

Výhoda elektronických dálničních známek je v tom, že jejich platnost nekončí s posledním prosincem, jako tomu bylo u klasických samolepek. Elektronický kupon platí vždy od doby koupě po dané období. Kdo si tedy koupí roční známku teď, platí v následujících 365 dnech. A kolik stojí? Oficiálně 1 500 Kč, ale jsou i situace, kdy se může motorista snadno nachytat a kvůli své chybě zaplatí více.

Jen jedno místo

Dálniční známky pro Českou republiku se dají koupit jenom na jednom jediném místě – tedy pokud zůstaneme v online světě. Je to web edalnice.cz, který je provozován přímo Státním fondem dopravní infrastruktury. Na českém internetu se ale dají najít i další weby, které dálniční známku nabízejí. Nejde o vyložené podvodníky, kteří by ji po zaplacení nedodali. Jejich podnikatelský plán je založený na tom, že si účtují více, než kolik známka stojí. Tedy jakousi svou zprostředkovatelskou provizi.

Zdroj obrázku: Freepik

Chyba, která něco stojí

Neznalý nebo také nepozorný motorista může skončit na některém z neoficiálních webů. Ty mu stejně jako oficiální platforma nabídnou koupi dálniční známky. Problémem ale je, že to může být za vyšší cenu, než kdyby se vydal oficiální cestou. Poplatek za dálnice ho následně vychází na více, než by bylo nutné.

Mohlo by vás zajímat:  Nálepka na registrační značce vyjadřuje určitý postoj, ale policie či STK na ni mají jasný názor

Bohulibá činnost i důraz na turisty

Zmapovali jsme hned několik daných webů, které nabízejí dálniční známku za ceny vyšší, než je oficiální částka na webu eDalnice. Jedním z webů, který účtuje manipulační poplatek, je portál czdalnice.cz. Ten uvádí, že za manipulační poplatek budou vysázeny stromy a bude sníženo množství CO2.

Dalším webem, kde lze dálniční známku koupit dráž, je třeba e-vignettes.com, kde si lze pořídit i známky do různých dalších zemí. Další z neoficiálních a dražších je e-vignette.cz, který díky překladu do angličtiny jasně cílí především na turisty, kteří k nám přijedou a známku si chtějí koupit.

Zdroj: https://edalnice.cz/2022/08/17/pozor-na-neoficialni-stranky-s-elektronickymi-dalnicnimi-znamkami-uctuji-zbytecne-poplatky/index.html