Nad dieselovými motory se pomalu sklání soumrak, přitom jsou stále oblíbené

Naftový motor byl v minulosti něčím, o čem uvažovalo mnoho lidí, když si kupovalo auto. Bohužel poslední roky naznačují, že dieselů ubývá a dále ubývat bude. Některé automobilky nabídku výrazně zmenšují a jiné dokonce oznámily, že v budoucnu počítají jenom s benzínem a elektřinou. Přitom to jsou právě naftové motory, které mají velkou popularitu. Proč?

Výdrž a odolnost

Naftové motory byly a jsou dlouhodobě synonymem pro výdrž a odolnost. Kdo potřeboval auto na pravidelné dlouhé jízdy, ten zcela logicky sáhl po naftovém motoru. Stovky tisíc kilometrů pro mnoho povedených motorů nebylo doslova vůbec nic a i po takovém nájezdu byl motor stále ve skvělé kondici a stavu. Něčeho takového nejsou mnohé benzinové motory schopny dosáhnout, což pochopitelně bude působit problémy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nízká spotřeba

Naftové motory mají výhodu nejenom v tom, že bez problémů zvládnou dlouhé nájezdy. Ti, co jezdí často a hodně, je volí ještě z dalšího důvodu. Tím je jejich spotřeba. Kdo jezdí pravidelně dlouhé trasy, často chce, aby jeho jízdy byly pokud možno ekonomické, a to bez velkého omezování. Zde proto přichází na řadu další velký klad dieselového motoru, a tím je jeho nízká spotřeba.

Příznivá cena paliva

Obecně se dá říci, že cena nafty je dlouhodobě nižší než cena benzínu. Je sice pravdou, že určité období byla spojena s vyrovnáním cen, ale v delším časovém horizontu byla nafta vždy levnější. Spolu s nízkou spotřebou daných motorů to byl i jeden z klíčových důvodů, proč se vyplatilo koupit auto s naftovým motorem, i když bylo často o něco dražší než v případě výkonnostně srovnatelné benzinové alternativy.

Optimální výkony

Naftové motory přinášejí mnohdy i řadu výhod pokud jde o jejich výkonnost. Ne přímo počet koní, ale spíše jejich točivý moment, který jde s klasickým výkonem ruku v ruce. I to je další z důvodů jejich obliby, proč na tuto motorizaci mnoho lidí stále pochopitelně nedá dopustit.

Zdroj: https://www.generatorsource.com/why_use_diesel.aspx