Nákup ojetého auta v době pandemie je složitý, ideální podmínky pro podvodníky

Hand 3265578 1280

Nákup nového auta je hračka, a to i v době pandemie. Auto si jednoduše sestavíte v internetovém konfigurátoru a necháte si ho dovézt až domů, případně si ho vyzvednete u autorizovaného prodejce. Na všechny díly budete mít nejméně dvouletou záruku, na řadu z nich pak výrobci poskytují i delší garanci. U ojetých aut je ale v dnešní době nákup o poznání komplikovanější. Ani skutečnost, že sekundární trh s auty poroste, nákup příliš neusnadňuje, spíše naopak.

Doba přeje podvodníkům

Všechny možné restrikce a opatření proti šíření koronaviru bohužel hrají do karet spíše podvodníkům než poctivým prodejcům aut. Většina komunikace se odehrává pouze na dálku a prohlídka auta či testovací jízda mají dnes o poznání méně prostoru než jindy. Podvodníci navíc využívají toho, že průměrný kupec si aktuálně vyžádá prohlídku menšího počtu aut než před pandemií. Profesionální autobazary mají navíc přísné podmínky, zatímco individuální prodej je víceméně bez omezení.

Mohlo by vás zajímat:  Stočený tachometr nelze vždy odhalit. Známá finta podvodníků využívá současných zákonů
Zdroj obrázku: comzeal images / Shutterstock.com

Vzhledem k omezenému provozu autobazarů pak opět roste počet aut, která jsou do České republiky dovážena ze zahraničí. Tady je nabízí soukromé osoby coby zprostředkovatelé jejich prodeje, původním majitelem je přitom obvykle zahraniční firma. Nákup takového auta téměř vždy zavání průšvihem, je lepší se mu vyhnout.

Kvalitní auta na trhu přeci jen jsou

Navzdory všem komplikacím přeci jen i v této době narazíte na kvalitní ojetá auta, byť za ně budete muset trochu připlatit. Nejlepší je před nákupem projít internetová fóra a prostudovat zkušenosti majitelů modelu, který si chcete pořídit. Pokud jsou vesměs dobré, kupované auto má jasný původ i odpovídající stav, za který se vám zaručí nezávislý automechanik, můžete směle podepsat kupní smlouvu. Pokud však tyto tři podmínky splněny nejsou, od zamýšleného nákupu byste měli dát rychle ruce pryč.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora