Náš prezident dostal Superb. Polský trojici elektromobilů Hyundai Ioniq

TEST Hyundai Ioniq Plug-In Hybrid – babí léto s pluginem

Náš prezident Miloš Zeman dostal ke svým narozeninám nové prezidentské vozy. Žádná změna v jeho prezidentské flotile v tomto směru neproběhla, jelikož to byla opět Škoda Superb splňující požadavky pro přesun hlavy státu. Jednalo se o upravenou sériovou verzi jak jinak než se spalovacím motorem. To u našich sousedů v Polsku jde prezidentská kancelář s dobou a ukazuje, že budoucnost není ve spalovacích motorech, ale v elektřině.

Polský prezident má k dispozici 3 nové elektromobily

I když i v Polsku má prezident několik klasických vozidel se spalovacím motorem, tak když je to možné, je v jeho zájmu využívat elektromobily. A to především kvůli ochraně klimatu, které je jedním z aktuálních témat. I proto nyní dostal hned trojici nových elektromobilů, které mu mají napomáhat v jeho cestách po zemi. Nejde přitom o první elektromobily v prezidentské garáži. Aktuálně polský prezident využíval plně elektrické BMW i3.

Sázka na Hyundai Ioniq

Jaká je trojice elektromobilů, které se nyní nacházejí v polské prezidentské flotila? Volba padla na korejský Hyundai Ioniq. To mnohé celkem překvapilo, a tak se okamžitě objevilo vysvětlení. Jde o vozy primárně praktické a pokud jde o cenu, tak i poměrně dostupné. Jedná se modely ještě nefaceliftované, což se pozitivně podepsalo i na jejich nákupní ceně. Ta činila 164 500 PLN za jeden, což je v přepočtu necelý milion korun. Jenom pro porovnání – cena Zemanova Superbu se pohybuje kolem 1,3 milionu Kč.

Prezidentský Hyundai Ioniq zaujme i poměrně slušnou výbavou. Nechybí navigace, automatická klimatizace, aktivní tempomat, vyhřívaná přední a zadní sedadla, vyhřívaný volant, LED osvětlení nebo senzor deště a soumraku. Po kapotou je k dispozici elektromotor o výkonu 120 kW, který získává energii z baterií o kapacitě 28 kWh. Ta by měla prezidentovi stačit na ujetí kolem 280 kilometrů, což naznačuje, že svůj elektromobil rozhodně nebude využívat jenom na krátké popojíždění po městě, ale může s ním bez obav cestovat i po regionu.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora