Nastavit zrcátka v autě je třeba ve správný čas. Jinak se musí celý proces opakovat

Co udělat v autě hned po usednutí na sedadlo řidiče? Názory některých se různí. Základem by mělo být nastartování vozu a poté jeho nastavení. Řada lidí bude tvrdit, že základem jsou v danou chvíli zrcátka. To ale není úplně pravda. Na jejich nastavení přichází čas až později. Proč?

Nejprve nastartovat

Po usednutí do vozu je jako první třeba nastartovat. Pravidla silničního provozu sice říkají, že motor by neměl běžet zbytečně na volnoběh, ale zde to má svůj smysl. V zimě proto, že se auto nebude mlžit, v létě proto, že klimatizace ochladí interiér. A také proto, že některá sedadla řidiče mají funkci automatického posunu po dojezdu – usnadní tak nastupování a vystupování. Zpět do původní polohy se vrátí až po nastartování. Proto je namístě jako první po usednutí otočit klíčkem nebo stisknout příslušné tlačítko.

Zdroj obrázku: Freepik

Nastavte správně sedadlo

Jakmile je nastartováno, přichází chvíle, kdy se nenastavují zrcátka, ale sedadlo. Je třeba nastavit správně vzdálenost sedadla od volantu, výšku sedadla, ale i sklon opěradla. U některých aut to může být i sklon sedáku nebo bederní opěrka, které se dají nastavit. Zároveň je třeba připomenout, že u některých vozů lze nastavení realizovat manuálně, u jiných i plně elektronicky. Až ve chvíli, kdy je sedadlo správně a pohodlně nastaveno a z auta je bezproblémový výhled ven, lze začít řešit to, co mnozí chtějí nastavovat jako první.

Zrcátka až nakonec

Samotná zrcátka je správné nastavit až na konec. Tedy vždy až po nastavení sedadla. Kdo to udělá naopak, může celý proces opakovat. Stačí o pár centimetrů jiný posez, a už je nutné polohu zrcátek upravovat tak, aby bylo vidět přesně tak, jak potřebujeme. A týká se to pochopitelně všech tří, protože při jakékoliv cestě autem je důležité vidět nejenom dopředu, ale také dozadu. Mít dokonalý rozhled kolem sebe je základem každé bezproblémové a hlavně bezpečné jízdy.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/mirrors-how-to-adjust/