Nástrahy podzimního počasí: Špatná viditelnost, námraza a listy na vozovce

Podzim je tu a s ním přicházejí i nástrahy podzimního počasí, které mohou negativně překvapit nejednoho řidiče. Na co si dát pozor a na co myslet, než vůbec usednete za volant? Toto je výčet hlavních věcí, na které je třeba dát si dobrý pozor. Jedině tak zvýšíte pravděpodobnost, že do svého cíle dojedete bezpečně.

Namrzlá vozovka

Podzim je nevyzpytatelný svými výkyvy počasí. To může kolísat i o desítky stupňů. Během dne teploty atakují desítku nad nulou, ale během noci padají pod bod mrazu. Spolu s vlhkostí to může přinášet problémy v podobě namrzající vozovky. I když může na první pohled vypadat jako mokrá, pozor na mosty, kde může mít o pár stupňů nižší teplotu vlivem které začne namrzat. Počítejte s touto variantou a projíždějte těmito místy s velkou opatrností.

Špatná viditelnost

Ať je to déšť nebo mlha, viditelnost se v podzimním období může snížit i o stovky metrů. Počítejte s tím a předvídejte, že se před vámi může stát něco neočekávaného. Vždy byste měli mít možnost rychle a bezpečně zastavit. Myslete také na pravidlo „vidět a být viděn“. Pozor na automatická světla, která nemusí v mlze přepnout z denního svícení na klasické. Je třeba rozsvítit ručně. Také nezapomínejte na správné a odpovědné používání mlhovek. Buďte vidět, ale neoslňujte.

Listí na silnicích

Padající listí sice může vypadat zajímavě a může dotvářet krásy přírody, ale zároveň jde o řidičovu noční můru. Mokrá vozovka a kluzký list je kombinací, která dokáže auto dostat i do smyku. Pár listů na cestách většinou nevadí. Pokud jich je na vozovce větší množství, hlavně potom v zatáčkách, uzpůsobte tomu svou rychlost. Může to klouzat podstatně více, než si myslíte.

První mrazy

Na závěr pár dalších důležitých tipů. Nezapomeňte na přezutí na zimní pneumatiky (pokud je ještě nemáte). Dále nezapomínejte na zimní směs v ostřikovačích, škrabku na odstranění námrazy na oknech a kontrolu chladicí kapaliny, aby vydržela i silnější mrazy.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  lanovka s luxusním interiérem převzatým z BMW řady 7

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora