Natočená kola při parkování mají dobrý důvod. Řidiči se tak snaží zabránit pokutě nebo nehodě

Tuned Car Tire

Jdete po parkovišti a vidíte auta, která mají extrémně vytočená kola? Pokud ano, není důvodem jenom to, že řidič na to prostě kašle – a jak přijel, tak auto nechal. Důvodem může být i něco jiného. Buď jasná praktičnost, nebo také jeden zažitý mýtus, jak se vyhnout pokutě. Co mohou vybočená kola znamenat?

Ochrana před rozjetím

S vybočenými koly se často můžeme setkat při podélném parkování v místě, kde není úplná rovina. Řidiči záměrně natáčí svá kola tak, aby pokud se auto rozjede, nedošlo k nejhoršímu. Díky vybočeným kolům se pneumatiky pouze opřou o obrubník a auto se dále nepohne. Jde o další ze zabezpečovacích možností k základům, jako je zařazená rychlost nebo „P“ u automatu a zatažená ruční brzda. Maximálně vytočená kola pomohou, když ostatní věci selžou.

Mohlo by vás zajímat:  Přichází Jaguar Vision Gran Turismo SV: Čistě elektrický ultimátní herní speciál určený pro vytrvalostní závody
Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana před botičkou

Kdo špatně parkuje, má strach primárně ze dvou věcí. Tou první je odtah a tou druhou je botička. V obou případech to znamená nepříjemnosti. Mnozí se na umístění botičky snaží vyzrát tím, že svá kola maximálně natočí. V tu chvíli opravdu není možné na ně botičku nasadit. Ti, co to dělají, ale podlehli známému mýtu. Botička se sice často umísťuje na přední kolo na straně řidiče, ale není to podmínkou. Když to jinak nejde, dá se prostě jinam.

Mohlo by vás zajímat:  Smart odchází z dalších trhů. Jaké to jsou tentokrát?

Ochrana před posunutím

Jsou místa, kde se parkuje hodně nahusto a někteří řidiči si myslí, že ostatní auta nejsou zabrzděná a oni je tak mohou kousek posunout, aby získali prostor. A zkouší to u všech aut. Zaparkované auto s vytočenými koly je určitým signálem, že to ani zkoušet nemusejí. Vzhledem k poloze kol by auto vytlačili buď do vozovky, nebo se vlivem blízkosti obrubníku ani nepohne. Mnozí tak tímto způsobem dávají najevo, že toto nepsané pravidlo s posouváním nehodlají respektovat a hlavně že mají auto zajištěno a posouvání není nutné ani zkoušet.

Zdroj: https://www.sfmta.com/blog/san-francisco-parking-tips-why-curbing-your-wheels-so-important
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora