Naučit se jezdit s elektromobilem může být oříšek, mnozí nerespektují základní pravidla

Woman Near Electric Car Vehicle Charged Charging Station

Elektromobily jsou určitým technickým unikátem. Nejenom že nejsou pro každého, ale je dobré vědět i to, že jízda s nimi by měla být v mnoha situacích specifická. Kdo se s elektromobilem naučí jezdit tak, jak má, bude jistě spokojen. Ti ostatní se mohou často stát i odpůrci této technologie. Co je u elektromobilu jiné?

Specifika nabíjení

Nabíjení je nezbytný proces, který zajistí dojezd konkrétního elektrického auta. Zatímco doma, přes noc, je vhodné mít vůz stále na nabíječce a nabíjet ho do plna, na cestách je to jiné. Čím méně energie je v baterii, tím rychleji se dobíjí. To znamená, že je lepší u dobíjecího stojanu zastavovat až s nízkou kapacitou baterie a tu dobít zhruba do 80 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Uzavíráte hypotéku? Co všechno je třeba brát v potaz?

Specifika jízdy

Je dobré si uvědomit i to, že při jízdě elektromobilem je vhodné šetřit energii, čímž se prodlouží dojezd. Agresivní styl jízdy typu brzda/plyn je u elektrického vozu to nejhorší. Základem by mělo být vždy využití plachtění, díky kterému lze podstatnou část cesty jet zcela zdarma. Kde je už nutné brzdit, je namístě rekuperovat, a tak dodat trochu energie zpět do akumulátorů.

Zdroj obrázku: Freepik

Specifika topení a chlazení

Moderní elektromobily jsou vybaveny tepelnými čerpadly, a tak spotřeba energie při topení nebo chlazení není až tak vysoká. Ale proč jí zbytečně plýtvat. Je proto namístě vychladit nebo vyhřát vůz ještě před samotným startem. V době, kdy je připojený k nabíječce. Po nastoupení bude ve voze potřebný komfort a akumulátor bude mít stále plnou kapacitu.

Mohlo by vás zajímat:  Řidičský průkaz nemusí být dostatečný pro řízení elektromobilu

Specifika nákladů

Provoz elektromobilu je levnější než provoz auta se spalovacím motorem. Přesto je namístě u dobíjení přemýšlet. Je mnoho míst, kde se dá dobíjet bezplatně, což znamená možnost jízdy zdarma. V domácích podmínkách je vhodné dobíjet v době nízkých tarifů, které dokáží v mnoha případech ušetřit klidně i polovinu nákladů na jeden ujetý kilometr.

Zdroj: https://www.exchangeandmart.co.uk/electric-cars-guide
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora