Návrh nového bodového systému je tady. A přitvrdí nejenom u začínajících řidičů

Když byl poprvé spuštěn takzvaný bodový systém, objevila se celá řada protestů. Hlavně potom z řad profesionálních řidičů a těch, co jsou na silnici každý den. A nyní, když už to vypadá, že si většina přece jenom zvykla přichází další návrh. A ten má pořádně přitvrdit. Jaké mají být hlavní změny? Podívejme se.

Mladí řidiči musí počítat s poloviční hranicí

Klasický počet bodů u každého současného řidiče je 12. Změna má tuto hodnotu snížit u řidičů – začátečníků. A na kolik? Přesně na polovinu, tedy na pouhých 6 bodů. A to bude trvat po dobu dvou let. Až poté dojde ke zvýšení hranice na běžných 12. Mladý řidič se tak může snadno vybodovat za jeden vážnější přestupek, nebo když nasbírá několik méně závažných. Šest bodů je opravdu celkem málo.

Postihy buď za 4, nebo 6 bodů

představená změna počítá také s tím, že řada přestupků bude rozdělena do pouhých dvou kategorií. To má vést k větší přehlednosti a k tomu, že řidič bude snáze vědět, co mu za který přestupek hrozí. První kategorií budou přestupky za 4 body, druhou kategorií budou přestupky za 6 bodů. Příkladem takového přestupku je jízda na červenou, nebo alkohol či drogy za volantem.

Změní se také odstupňování pokut

Nejsou to jenom body. Změny se týkají také pokud, které budou odstupňovány do pouhých 4 kategorií. V praxi to znamená, že dle závažnosti přestupku bude třeba počítat s takovým rozmezím:

  • 2 – 5 tisíc korun
  • 4 – 10 tisíc korun
  • 7 – 25 tisíc korun
  • 25 – 75 tisíc korun

V plánu je i drobné zmírnění

Čeho se má týkat? Jsou to méně závažné přestupky, jako je například jízda bez dokladů (které si řidič zapomněl doma), nebo špatné parkování. Zde nový návrh nevidí důvod tvrdých sankcí, jelikož se jedná spíše o drobnosti, než o stav, který by měl na celkový provoz jakkoliv nebezpečný vliv.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Mercedes-Benz odhalil podobu modernizované třídy B