Návštěva STK mnohdy dopadne špatně kvůli zdánlivým banalitám, které majitele ani nenapadnou

Návštěva STK je, hlavně pokud máme starší vůz, velmi obávaná. Mnoho majitelů aut má strach z toho, co jim technik najde a jaké komplikace to bude znamenat. Proto se mnozí ještě před návštěvou STK svěřují do rukou servisů, které se zaměří na hlavní věci, jež mohou být rizikové. Příkladem je třeba koroze, stejně jako unikající provozní kapaliny nebo třeba různá poškození auta. Mnohdy však je důvod problémů na STK mnohem banálnější. S čím mají někteří problémy?

Pneumatiky

Ano, i pneumatiky mohou být důvodem, proč má člověk na STK problémy. Konkrétně je problém hlavně s jejich rozměrem. Na autě nemůžeme používat jakékoliv libovolné, ale jenom ty, které máme zapsané v technickém průkazu. Realita na silnicích sice může být jiná, ale když jedeme na STK, je třeba obout ty, které se rozměrově shodují s papíry.

Povinná výbava

S povinnou výbavou obvykle přicházíme do styku až ve chvíli, kdy se něco stane. Proto málokdo věnuje čas její kontrole. Jak ve smyslu toho, zda vozí v autě vše, tak ve smyslu toho, zda například věci v lékárničce nejsou po exspiraci. A na STK přijde nemilé překvapení. Naštěstí mnoho stanic umožní chybějící nebo závadné věci ihned dokoupit, a tak problém není až tak vážný a kontrola může pokračovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Světla

To, že nejsou správně seřízena, není důvod k obavám. Tento úkon by měl provést samotný technik. Problém však může nastat s nesvítící žárovkou. Tu sice můžeme přímo na STK dokoupit, ale málokdo ji dokáže na místě rychle vyměnit. Často tak i daná banalita končí tím, že máme problém a kontrolu budeme muset opakovat. I když zde často záleží i na vstřícnosti technika.

Skla

Máte na skle prasklinu? Pokud je drobná, od kamínku, není to žádný velký problém. Jakmile ale sklo začne praskat, už to může být důvod k zapsání závady. A rozhodně ne jediný. Na STK mohou pohořet i ti, kteří používají zatmavená skla. Konkrétně potom více, než stanovují zákony.

Zdroj: https://mikeduman.com/blog/prepping-your-vehicle-its-annual-state-inspection