Ne každý umí v Praze zaparkovat. Možností je několik, některé i zcela zdarma

Cesta do Prahy nemusí být až tak složitá. Většina klíčových silničních tahů končí právě v našem hlavním městě. Problém může nastat až ve chvíli, kdy se dostaneme do samotné metropole a hledáme místo k zaparkování. Není až tak jednoduché najít prostor, kde můžeme bez problémů a bezpečně nechat své auto. Na co si dát během parkování pozor?

Parkoviště P+R nejsou ideální

Možností, kde po příjezdu do Prahy nechat auto, jsou takzvaná parkoviště P+R. Jejich název vychází z označení Park and Ride. Jednoduše řečeno, své auto za mírný poplatek necháte na okraji Prahy a dále pokračujete MHD. Má to své výhody, ale ne vždy. Většina parkovišť není otevřena nonstop, a pokud se v Praze plánujete zdržet více než jeden den nebo zde budete dlouho do noci, nemají pro vás tato parkoviště smysl.

Ne všude jsou zóny

V souvislosti s Prahou se hodně mluví o takzvaných zónách. Jsou modré pro rezidenty, fialové pro všechny nebo oranžové pro návštěvníky. Každá zóna má ale svá specifika s ohledem na to, kde konkrétně se dá stát, za kolik a jak dlouho. Je ale třeba dodat, že ne všude v Praze zóny jsou. Klidně jen o pár ulic vedle už žádné zóny nejsou a stát zde může kdokoliv a zdarma. Je namístě ještě před odjezdem zjistit, kde taková místa jsou. Ideálně v dosahu MHD.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování obytným vozem se může vymstít. Hrozí pokuta, krádež i fatální nehoda
Zdroj obrázku: Freepik

Správné auto pomůže

Problém s pražským parkováním může jednoduše vyřešit i vlastnictví toho správného auta. Nemusí to být nutně elektromobil, může to být i plug-in hybrid. Stačí, aby značka začínala EL, a poté není problém klidně parkovat na modrých nebo fialových zónách. A to nejenom zcela zdarma, ale v podstatě i libovolnou dobu. Kdo má takové auto nebo si ho může půjčit, má problém vyřešený.

Nejenom vlastním autem

V Praze fungují i služby takzvaných sdílených aut. Ta mají na mnoha místech vyhrazená stání. Díky těmto vozům se lze nejenom dostat skoro až do cíle cesty, ale také zde bez problémů zaparkovat. Opustit dané auto a nechat ho k používání zase pro někoho jiného.

Zdroj: https://praguetouristinformation.com/en/planning/arrival/parking