„Ne, zimní pneumatiky opravdu nejsou povinné, přezouvat nebudu.“ Vysvětloval jsem neznalému sousedovi

Car Tires Winter Road Covered With Snow Vehicle Snowy Alley Morning Snowfall

Každé ráno to bylo stejné. Soused Jan a já, vycházíme z domu, nastupujeme do našich aut a zdravíme se. „Krásné ráno,“ řekne on. „Ano, konečně trochu rozumné počasí,“ odpovím s úsměvem, a oba se rozjedeme do práce. Nijak výrazně se nevybavujeme, jenom pár zdvořilostních frází, jak se sluší a patří.

Ale minulý týden to bylo jinak. Jan se zastavil a zahleděl se na moje kola. „Vy ještě nemáte přezuto na zimní pneumatiky?“ zeptal se s překvapením v hlase. „Vždyť je to povinné, ne?“ Usmál jsem se. Věděl jsem, že má na mysli bezpečnost, ale zrovna v tomhle se mýlil. „To není tak úplně povinnost, Jene,“ vysvětloval jsem. „Můžu jezdit na letních, pokud si myslím, že to počasí dovolí.“

Mohlo by vás zajímat:  Známé velké SUV v crash testu ukázalo, jak může být srážka s tímto autem životu nebezpečná

Jan se na mě podíval s pochybnostmi. „Ale co když napadne sníh? Co ledovka?“ Trval na svém, což bylo pochopitelné. Nikdo nechce riskovat na silnici. „Víš co,“ řekl jsem, „mám v garáži zimní pneumatiky. Přezuju, až to bude potřeba. Ale teď není ani sníh, ani mráz, ani teploty pod nulou, tak proč spěchat?“ Vypadal trochu uklidněněji, přesto ještě chvíli přemýšlel, jestli nemá přece jenom pravdu.

Samozřejmě moc dobře vím, že zimní pneu jsou v chladném počasí lepší volbou, ale zákon není tak striktní, jak si mnoho lidí myslí. Rozhodně neříká, že by každý musel mít od 1. listopadu přezuto. Dokonce dovoluje klidně celou zimu jezdit na letních. Tedy za předpokladu, že pokud bude na silnici sníh, námraza či ledovka, tak autem nikam nepojedu. Když ale bude sucho, na obloze jasno, teploty nad nulou, tak klidně můžu na letních vyrazit i v lednu. To není problém.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní počasí nahrává řidičům, kteří záměrně porušují předpisy. Používají známou výmluvu na zasněženou vozovku

Při jízdě jsem přemýšlel, jak je to s těmi pneumatikami zajímavé. Některé věci, které považujeme za samozřejmost, nejsou vždy tak černobílé, jak se zdají. A u našeho malého sousedského rozhovoru mi došlo, že i taková malá nedorozumění mohou být příležitostí k tomu, aby si lidi vysvětlili něco nového. A zjistili, že možná žijí několik let v omylu. Když jsem se před firmou rozhlédl po parkovišti, tak tomu možná tak skutečně je. Většina už měla přezuto. No, já to vzhledem k předpovědi ještě nechám nějaký čas být.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora