„Nebojím se, když mám na tachometru víc, než je povoleno.“ Řada řidičů překračuje rychlost beze strachu z pokuty

Hands Wheel When Driving High Speed From Inside Car

Na našich silnicích běžný jev. Člověk, který dodržuje maximální povolenou rychlost a na tachometru má přesně tolik, kolik povoluje značka, působí jako brzda provozu. Jede tolik, kolik se má a přesto to působí, jako by skoro stál na místě, protože, jeden vůz za druhým ho bez obav předjíždí. Není to náhodný výjev, ale skoro už kolorit. Na silnicích je tento fenomén častý. Řada řidičů si myslí, že porušení rychlostních limitů je akceptovatelné, protože se za něj často nedostává postihu. A přiznám se, i já tak jezdím. Vždy bez pokuty. Vím totiž, jak vše funguje.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí míří pro palivo do Polska i s kanystrem. Hrozí přitom pokuta i horší problémy

Porušování rychlostních limitů – typická scéna na našich komunikacích

Není neobvyklé spatřit vozidla, která prokazatelně překračují rychlostní limity. I když je maximální povolená rychlost mimo obec stanovena na 90 km/h, u některých řidičů to vypadá, že je tato hranice spíše jen doporučením, nikoli povinností. Ignorování pravidel se stává pro tyto řidiče skoro rutinním úkonem. A jak to vím? I když sám přesnou devadesátkou nejedu, mám na tachometru trochu více, je pořád mnoho dalších řidičů, kteří mě předjíždějí.

Problém pro ty, kteří si pravidel váží

My, co se snažíme alespoň v rámci možností řídit podle pravidel, často cítíme nepříjemný pocit, když nás jiní bezstarostně předjíždějí. Ačkoli bychom očekávali, že každý bude dodržovat silniční pravidla, mnoho řidičů se rozhodne vzít zákon do svých rukou, protože věří, že je za to nikdo nepotrestá. Toto chování nejenže je nespravedlivé, ale také zvyšuje rizika na silnici pro všechny účastníky.

Mohlo by vás zajímat:  Nové, nebo ojeté auto: výběr není vždy jednoduchý, výhody mají oba typy vozů
hand-car-gear-knob-driver-switches-speed-car-hand-gear-lever (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Flexibilita a odchylky při kontrole rychlosti

Samozřejmě existuje určitá tolerance, pokud jde o měření rychlosti ze strany policejních složek. Drobné překročení limitu často zůstává nepotrestáno. Důvodem je fakt, že tachometry v automobilech nejsou vždy stoprocentně přesné. Často může skutečná rychlost vozu mírně kolísat oproti tomu, co ukazuje tachometr. Jednoduše řečeno, pokud mám na tachometru „devadesátku“, reálně jedu o něco méně. Už jsem vypozoroval, že v mém případě je to zhruba o 4 km/h. Pokud mě někdo předjede při mé tachometrové devadesátce, může to být tím, že prostě jedu skutečně pomaleji, než se má. Když ale jedu opravdu na hraně, s rychlostí 94 km/h na tachometru, a někdo kolem mě prosviští, tak ač sám nejsem „Mirek Dušín“, jednání takových silničních pirátů odsuzuji.

Zdroj: Autorský text, https://www.thecarexpert.co.uk/how-accurate-is-a-car-speedometer/