Nechala v autě lahev s vodou. Když se vrátila, byl vůz v plamenech

Pozor na to, co necháváte ve svém voze. Zvlášť teď v teplých slunečních dnech. I obyčejná lahev s vodou může vaše auto zapálit. Že se vám to zdá nemožné? Opak je pravdou. Pravděpodobnost toho, že vaše auto vzplane jenom kvůli tomu, že jste si v něm nechali své pití, skutečně existuje.

Co se stane?

Pokud ve svém voze necháte lahev s vodou, riskujete, že se můžete vrátit k vozu, který bude hořet. Tento požár nemá na svědomí ani vandal, ani technická závada, ale vaše flaška s pitím. Pokud bude ve voze ve správném úhlu a bude na ní dopadat slunce, může se změnit v lupu. A to nejenom v případě lahví skleněných, ale i v případě těch plastových.

Jak bude na lahev s vodou svítit slunce, může dojít k tomu, že se budou sluneční paprsky procházející skrz lahev koncentrovat do jednoho jediného místa. Při delším působení dojde k tomu, že se objeví plamen. Může začít hořet papír, ale klidně i čalounění vašich sedadel. Navíc v letních slunečních dnech může teplota v interiéru vozu přesahovat i 50 stupňů Celsia, což pochopitelně může vznik požáru ještě zjednodušit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lahev jako lupa

Že se lahev s vodou skutečně může proměnit v lupu, jasně prokazují četní odborníci na kurzy přežití. Právě ti mnohdy učí své svěřence tomu, že pokud potřebují oheň, mohou použít právě lahev s vodou a sílu přírody v podobě slunečních paprsků. Ke stejnému může následně dojít i ve vašem voze, ale v tomto případě už to není záměr, ale spíše nevědomost a jak už nyní víte, tak i lehkomyslnost.

Riziko skutečně existuje

Pravděpodobnost toho, že by slunce svítilo na lahev ve správném úhlu, sluneční paprsky se koncentrovaly v jednom bodu, a vše by trvalo dostatečně dlouho, je sice malá, ale ne nulová. Mějte proto na paměti, že když nyní v teplých letních dnech opustíte své auto, měli byste zkontrolovat, co je v něm umístěno. Jinak hrozí celkem nepříjemné překvapení, až se budete ke svému autu vracet.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora