Nechtěl prodat dům kvůli stavbě dálnice. Co má nyní pod okny, mu nikdo nezávidí

Street 1721451 1920

Postavit silnici nemusí být nic jednoduchého. A nemáme nutně na mysli jenom technologii stavby, ale především různé problémy související s pozemky. A to nejenom v případě námitek archeologů nebo ochránců přírody, ale i v případě námitek majitelů takových pozemků. Když se člověk vlastnící pozemek rozhodně, že ho neprodá, mohou se spory táhnout i roky. Nebo se udělá zcela něco jiného. U nás zatím nemožného, ale jinde ve světě klidně běžná věc.

Problémy s dálnicemi se objevují po celém světě, naši zemi nevyjímaje. Do všeho se většinou zapojí i různé ekologické organizace a lokální aktivisté, kteří si nepřejí, aby byla dálnice vedena poblíž jejich bydliště. V Česku se v posledních letech v médiích objevily například problémy s pozemky při stavbě dálnic:

  • D3
  • D11
Mohlo by vás zajímat:  Trus ptáků je pro karoserii jako žíravina, musí z laku co nejdříve pryč

Turistická rarita

V Číně nebývá úplně zvykem, aby se někdo z místních vzepřel oficiální politice nebo záměrům vlády či jiné autority. Přesto se jedna taková malá osobní vzpoura v nejlidnatější zemi světa přihodila. Výsledkem je světová rarita, která láká turisty z celého světa. Tedy pokud je zrovna mezinárodní cestování do Číny povolené.

Zdroj obrázku: news.drom

Dům mezi dálničními pruhy

Turistickým lákadlem je zdánlivě obyčejný čínský domek, který se ale nachází v nezvyklém sousedství. Číňané totiž vystavěli dálnici těsně kolem domku, jehož majitel rezolutně odmítl vstřícnou nabídku regionální vlády na odprodej nemovitosti za velmi výhodných podmínek. Zatímco dalších 47 rodin a 7 místních firem kompenzaci s povděkem přijalo, majitel tohoto posledního domku si jednoduše postavil hlavu.

Mohlo by vás zajímat:  Čínské automobilky proráží na evropský trh díky příznivým cenám
Zdroj obrázku: news.drom

Domek uvězněný uprostřed dálnice se nachází v jihočínské provincii Kuang-tung, jejímž hlavním městem je známý Kanton. Zde sídlí také regionální vláda, která majiteli domku na výměnu nabídla 2 byty a 186 tisíc dolarů navíc. To je v rozvíjející se Číně velké jmění. Ziskuchtivý majitel domku ovšem požadoval hned 4 byty, a kromě nich ještě 287 tisíc dolarů jako bonus. Po téměř deseti letech jednání se však úřady rozhodly konat po svém.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/news/12332563/tiny-house-sits-in-middle-of-busy-motorway-in-china-after-stubborn-homeowner-refused-to-move-when-it-was-built/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora