Nedostatek čipů proklínají především zájemci o nové auto. Hlavní důvod ne každého napadne

Aerial View New Cars Sale Stock Lot Row New Cars Dealer Inventory Import Export Business Logistic Grobal

Nedostatek čipů pro osobní auta je v tuto chvíli velkou ranou pro automobilový průmysl. Nedostatečné množství klíčových součástek je spojené se zpomalením i rušením výroby, což znamená jediné. Zájemci o nové auto, kteří již podepsali smlouvu, mají problém. Ne jenom ten, o kterém si myslí, že je ten hlavní.

Delší čekací lhůty

Tím problémem, kteří lidé čekající na nové auto zmiňují nejčastěji, je to, že se pochopitelně prodlouží doba dodání. Z původně avizovaného termínu už dávno sešlo a ten nový bude kdo ví kdy. Není výjimkou ani to, že se už několikrát posunul, a chvíle, kdy konkrétní osoba dostane objednané auto, je v nedohlednu. Pro zákazníky je to samozřejmě mrzuté, na druhou stranu je to chvíle, kdy si říct o případnou další slevu jako kompenzaci.

Mohlo by vás zajímat:  Opilý Polák zapomněl kde zaparkoval auto, tak na pomoc zavolal policii která neskrývala překvapení
Zdroj obrázku: Freepik

Problém, o kterém se nemluví

Je tu ale ještě jeden problém, na který mnoho zájemců o nové auto nepomyslí. Nebo si ho dost možná ani neuvědomí. Obvyklé je, že auto z výrobních linek jede víceméně hned k zákazníkovi. Konkrétní prodlevy v tomto řetězci nejsou nijak velké. Ostatně dokládá to také omezené množství vlastních parkovacích ploch automobilek. Zákazník tak za ideálních podmínek skutečně dostává auto nové, které „před chvílí“ sjelo z výrobní linky.

Současný nedostatek čipů ale vede k tomu, že auta nedodělaná, která již měla být dávno u zákazníků, jsou odstavována na velkých venkovních plochách. Auto, které mělo být fungl nové, tak nějaký čas stojí venku na dešti, slunci, zkrátka vystaveno rozmarům počasí. Stále je ale bráno jako nové auto, které dříve nebo později zamíří k zákazníkovi. Ten si následně dost možná ani neuvědomí, že jeho auto sjelo z výrobní linky už dávno, potom se někde nechalo stát, následně znovu šlo na linku a až potom k němu. Je takové auto opravdu nové, nebo by se už mělo prodávat spíše jako skladové, nebo dokonce zánovní?

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/tech/2021/04/02/chip-shortage-car-prices-tech-items/4849838001/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora