Nedostatek dobíjecích stanic v ČR – problém, který je třeba začít řešit

Budoucnost automobilového průmyslu je prý v elektromobilech. Jedním z problémů, který jejich většímu rozšíření stále brání, je ale nedostatek dobíjecích stanic. V České republice je jich v současné době pouze čtyři sta. Do budoucna tak bude nedostatek těchto stanic velkým problémem, neboť jedna stanice zvládne podle odborníků obsloužit jen asi deset vozidel.

Pokud s touto skutečností nezačneme již brzy něco dělat, za deset let nás čeká deficit až dvacet tisíc nabíjecích stanic – tak zní odhad Bohdana Wojnara, prezidenta Sdružení automobilového průmyslu. Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí sice vytvořilo podpůrný program pro vybudování sítě nabíjecích stanic, ale podle odborníků to stačit nebude. Je navíc třeba také více podporovat i rozvoj sítě pro dobíjení elektromobilů v domácím prostředí či ve firmách.

Inspirace Škodou Auto

Příkladem by v tomto ohledu mohla být společnost Škoda Auto, která chystá pro své zaměstnance, nejen v Mladé Boleslavi, ale také v Kvasinách a Vrchlabí, vybudovat až sedm tisíc dobíjecích stanic. Celková investice by se měla pohybovat okolo 820 milionů korun. V současné době je zatím k dispozici jen tři sta dobíjecích stanic v Mladé Boleslavi.

Čas běží

Pro vyřešení problému s nedostatkem dobíjecích stanic je důležitá dobrá spolupráce státu a automobilového průmyslu. Spolupráce je nutná nejen v oblastech podpory elektromobility, ale také autonomního řízení, digitalizace a odborného vzdělávání. Podle studie Boston Consulting Group by měla v roce 2030 být zhruba polovina nově vyráběných aut buď elektrických, nebo hybridních. Automobilové společnosti jsou k přechodu na elektromobily nuceny například i stále se zpřísňujícími požadavky Evropské Unie na emise CO2. Uvidíme tedy, jak se k této skutečnosti postaví Česká republika, která podle statistických údajů vyrábí nejvíce aut v poměru k počtu svých obyvatel na světě – 1340 aut na 1000 obyvatel.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen používá nové motory Euro 6 pro Golf Cabriolet