Nejbližší moře není v Itálii ani Chorvatsku. Cesty k němu ale většina nakonec lituje

Prázdniny se nezadržitelně blíží a pro mnohé to znamená plánování letošní dovolené. Jako v minulosti u mnohých je to spojeno s naložením auta a dlouhou cestou do cíle. Tím cílem je často Itálie nebo Chorvatsko. Nejde ale o nejbližší moře, které je z České republiky dostupné.

Cesta na sever

Nejbližším mořem není ani sever Itálie, ani oblasti na severu Chorvatska. A dokonce to není ani oblast Slovinska. Kdo chce vidět moře a dojet k němu autem za nejkratší možnou dobu, ten musí vyrazit nikoliv na jih, ale na sever. Konkrétně do Polska. Tuto zemi totiž omývá Baltské moře, na které mnoho lidí zapomíná. Ostatně vědí proč.

Méně než 300 kilometrů

Vzdálenost Baltského moře je kratší, než si mnozí myslí. Dokonce je to méně než 300 kilometrů. Konkrétně je to 283 kilometrů. A to od severního cípu Šluknovského výběžku po Štětínský záliv v Baltském moři. Nutno však dodat, že tato vzdálenost obou míst je brána vzdušnou čarou. Kdo začne cestu plánovat jako automobilovou trasu, musí počítat s tím, že se mu vše podstatně navýší.

Zdroj obrázku: Freepik

Autem podstatně dále

Zatímco vzdušnou čarou je cesta k Baltskému moři kratší než 300 kilometrů, v případě cesty autem je třeba počítat s tím, že se projedeme. Cesta vlastním autem bude spojena s nutností zdolat cca 430 kilometrů, aby byla trasa alespoň trochu pohodlná a rychlá. To vezme zhruba 5 hodin cesty. Už toto je důvod, proč lidé tímto směrem málokdy cestují, jelikož silniční tahy oproti vzdušnému spojení obou míst trasu podstatně prodlouží.

Počasí nepotěší

Dalším důvodem, proč může být cestovatel spíše zklamán, je umístění Baltského moře. Nemíříte na teplý jih, ale na chladnější sever. S tím je třeba počítat jak z pohledu teploty vzduchu, tak i moře. Dá se proto říci, že dovolená v této lokalitě často očekávání nesplní. A není se čemu divit. Symbolem letní dovolené je především teplo.

Zdroj: https://mapy.cz/?source=base&id=1914305

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora