Nejdůležitější při koupi elektromobilu není dojezd nebo kapacita baterie. Ten zásadní parametr většina přehlíží

Elektrická auta mají své výhody i negativa. Kdo se rozhodne pořídit si elektromobil, ten v první řadě hledí na parametry stejné jako u jakéhokoliv jiného auta. Zajímá ho praktičnost, design, výkon, zrychlení i spotřeba. Dále se do popředí dostává i parametr dojezdu. S ním souvisí ještě jedna věc, která je u elektrických aut zcela přehlížena.

Spotřeba versus kapacita baterie

U elektromobilů je to v podstatě stejné jako v případě aut se spalovacím motorem. To, kolik takové auto ujede na jednu nádrž, ovlivní dvě věci – kapacita nádrže a spotřeba auta. U elektromobilů tomu není jinak. I tady rozhoduje spotřeba vozu a kapacita baterie. Čím vyšší akumulátor a nižší spotřeba, tím lepší dojezd elektromobil má.

Jak rychle se nabije?

Nabíjet elektromobil se dá různými způsoby. Třeba i z úplně obyčejné domácí zásuvky, která autu dokáže za hodinu dodat energii na pár kilometrů. Lepší jsou potom domácí wallboxy, kde lze za hodinu načerpat energii na několik desítek kilometrů. Podobným tempem dnes nabíjejí pomalejší veřejné nabíječky. Z hlediska rychlého doplnění šťávy jsou optimální volbou rychlonabíjecí stanice. Minimálním standardním výkonem je dnes 50 kW, přičemž ty nejlepší nabídnou i násobky.

Mohlo by vás zajímat:  Je výroba Genesis Essentia reálná? Možná ano
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nabíjení zvládne auto?

Veřejné rychlonabíjecí stanice jsou schopny dodat opravdu pořádný výkon k nabíjení. To ale neznamená, že si s ním dokáže poradit samotné auto. To musí být konstruované určitým způsobem, postavené na takové architektuře, která si poradí s konkrétními nabíjecími výkony. A právě tady nastává problém. Řada lidí si před koupí nezjistí, jakou rychlost nabíjení jejich elektromobil podporuje. I když mají v dosahu jednu z nejrychlejších nabíječek v okolí, není jim to nic platné. Maximální výkon je ten, který dovolí auto.

Příklad plug-in hybridů

Typickým příkladem toho, kdy rychlost nabíjení nemusí být dostatečná, jsou plug-in hybridy. Jak skvělé by bylo přijet k obchodu, připojit je na nabíječku a za pár desítek minut mít plný akumulátor. A realita? Omezená schopnost auta rychle nabíjet zajistí, že kvůli padesátikilometrovému dojezdu můžete u nabíječky stát i dvě hodiny. Přitom moderní elektromobil za dvě hodiny dokáže být nabitý i na dojezd minimálně desetinásobný.

Zdroj: https://pod-point.com/guides/driver/how-long-to-charge-an-electric-car