Nejenom auta. NASA začíná testovat elektrická letadla

Že většina automobilek odchází od klasických spalovacích motorů k elektřině, to není zase až tak nic neznámého. Nutno však říci, že vývoj jde neustále kupředu a dost možná se v budoucnu dočkáme také elektrických letadel. Několik pokusů se již objevilo v minulosti. Ten, která má zatím největší šanci na úspěch, má v plánu testovat NASA. Pokud vše dopadne dle plánů a očekávání, mohlo by to znamenat i jeho reálné použití.

Zatím jenom na zemi

Létat s využitím výhradně jenom elektřiny, to má být hudba budoucnosti. Je jasné, že tomu nebude až tak brzy a toho si je vědoma i samotná NASA. Právě ta aktuálně převzala elektrický model letadla označovaný jako X-plane, konkrétně tedy X-57 Mod II. Letadlo bude testováno na zemi aby se zjistilo, zda by mohlo skutečně zvládnout i první reálný let. S tím by se mělo počítat až v dalších verzích prototypu, které už by měly být plně schopné provozu.

Elektrická letadla by měla skutečně létat

NASA věří, že elektrická letadla budou v budoucnu skutečně létat. Mohou být využívány jak na klasické komerční lety, tak třeba i jako taxi na krátkou vzdálenost. Díky využití elektřiny by mohly být výrazně ekologičtější, než je tomu nyní. Stejným důvod se týká i klasických elektromobilů, kterými řada automobilek nahrazuje klasické spalovací motory. I tady je vidět neustálý vývoj spojený jak s rychlostí dobíjení, tak s dojezdem. U elektrických letadel však bude třeba klást výrazný důraz na bezpečnost. Pokud by došlo k vybití baterií během letu, mělo by to fatální následky.

S první posádkou za dvě desetiletí

Plány NASA jsou v souvislosti s elektrickými letadly celkem ambiciózní. Jejím plánem je uskutečnit první let s lidskou posádkou už za dvě desetiletí. To by mohlo znamenat i důležitý milník ve světě elektromobility. Mohla by nastat doba, kdy s elektrickými vozy nebudeme jenom jezdit na silnici, ale s elektrickými letadly budeme také létat.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Bez kontroly těchto věcí byste neměli ani vyjíždět. Na co se zaměřit?

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora