Nejenom elektromobily, vyšší spotřebu mají v chladném počasí i spalováky. Za vše můžou sami řidiči

Elektromobilům je často vytýkáno, že v zimě výrazněji klesá jejich dojezd. Je to dáno tím, že mají vyšší spotřebu. Jak kvůli nutnosti vytápět interiér, kdy není možné jako u spalováku využít odpadního tepla, tak kvůli systémům na předehřev akumulátoru. Nejsou to ale jenom majitelé elektromobilů, které může v zimě vyšší spotřeba trápit. Stejný problém mohou mít i spalováky. Zde se ale dá vyšší spotřebě snadno předejít, stačí jenom nechybovat.

Kvalitní palivo

Ano, je to i použité palivo, které může mít vliv na spotřebu auta. Roli zde může hrát mnoho věcí. U nafty například to, zda se jedná ještě o variantu letní, nebo už takzvanou přechodovou, či zimní. V případě benzínu může hrát roli zase oktanové číslo. Základ je v tomto směru jasný – tankovat správné, kvalitní palivo. A když je to možné, doplnit ho aditivy právě určenými do chladného počasí. Výsledkem je nejenom možné zlepšení chodu motoru, ale i nižší spotřeba.

Zdroj obrázku: Freepik

Dofouknuté pneumatiky

TPMS ventilky jsou sice nutným zlem, ale někdy mohou přijít vhod. Hlavně u moderních aut, která dokážou data zobrazit na přístrojové desce auta. Přímo z pozice řidiče tak lze zjistit, jaký tlak je aktuálně v každé z pneumatik. Je běžné, že s chladem tlak výrazněji klesá. A to má vliv i na spotřebu auta. Je namístě v chladnějších dnech tlak vzduchu v pneumatikách kontrolovat a vzduch dofouknout. Vyšší nahuštění pomůže k tomu, aby spotřeba případně tolik nestoupala.

Mohlo by vás zajímat:  Nenápadná Audina má výkon skoro tisíc koní. Rodinný sedan porazí i motorku

Zahřívání auta

Problémy s vyšší spotřebou mají i ti, kteří své auto špatně zahřívají. Na co v danou chvíli zapomeňte, to je volnoběh. Když auto delší dobu stojí, spotřebovává palivo zbytečně. Navíc se motor nezahřívá optimálním způsobem. Po nastartování je proto nejlepší vyjet. Ani kapka paliva nepřijde nazmar jako při stání. A motor se zahřeje lépe a hlavně rychleji. Jen pozor, dokud je studený, držte ho v nižších otáčkách.

Zdroj: https://www.firestonecompleteautocare.com/blog/driving/get-better-fuel-efficiency-cold-weather/