Nejlevnější a nejdražší palivo – kde se vyplatí tankovat?

Chvíli zapomeňme na to, že se mluví o tom, že klasické motory budou vytlačeny těmi elektronickými. Podíl elektromobilů na silnicích sice narůstá, ale nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k rapidnímu zlomu. Proto se stále budou hodin informace o tom, na kolik vás kde vyjde benzin, nebo nafta. Podívejme se společně na žebříček levných, ale drahých zemí. Některé jsou celkem zajímavým překvapením, jelikož se cena nijak výrazně neliší od částky, kterou zaplatíte u nás. A mnohdy jde o země, kam můžete jet na dovolenou, nebo země, kterými lze svým vozem během cesty projíždět.

Nejlevnější benzin

Benzinové motory se stávají stále populárnější. A tak je dobré vědět, kam se svým vozem vyrazit s jistotou, že zde budete chtít naplnit nádrž vašeho vozu až po okraj. Pokud jde o místa, kde je nejlevnější benzin, tak jasně dominuje Rusko. Zda ho v přepočtu na naše pořídíte za necelých 14 korun. Velmi dobře vychází i v Bělorusku, kde cena tuto hranici lehce překračuje. To jsou ony ideální možnosti. Celkem ucházející cena vás čeká třeba i na Ukrajině, kde za litr zaplatíte 23,5 Kč. Podobně je na tom Moldávie, která se liší jenom o setiny korun. Poslední zemí v našem výčtu je Bosna a Hercegovina, kde vás benzin vyjde na 25 Kč.

Benzin za cenu podobnou jako u nás

Začněme tím, jaká je průměrná cena benzinu v naší zemi. Podle statistik je to 31,21 korun za litr. Pokud jde o země, které jsou o něco levnější, je to třeba Turecko, kde vás litr vyjde o desetník méně. Podobně je na tom u Lotyško, kde cena činí rovných 21 korun. Když jde o benzin, který je dražší než u nás, je celkem překvapivou zemí Rakousko, kde vyjde na 31,65 Kč. Tedy o pár haléřů dráž, než u nás. To znamená, že při cestě do Itálie nebo Chorvatska není nutné obávat se tankování. Za cenu 32 najdete benzin na Kypru, který ale není vozem až tak jednoduše dostupný. Tuto kategorii uzavírá Španělsko, ve kterém v přepočtu natankujete za 32,54 korun za litr.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen představil dva limitované Golfy GTI Mk6

Nejdražší benzin

A do jakých zemí se vlastním vozem raději nevydávat, nebo kde si auto raději nepůjčovat? Je to Norsko, kde za jeden litr zaplatíte v přepočtu 42,52 korun. Nijak dobře na tom z tohoto pohledu není ani Nizozemsko, kde je oproti předchozí zemi levnější jenom o dvacet haléřů. Negativně ale vycházejí i populární cíle českých turistů. První zemí, kterou zmíníme, je Řecko. Zde za litr benzinu dáte 40,29 korun. Tou druhou je Itálie, kde stojí litry 40 korun. Při cestě do této země tedy doporučíme tankovat u nás a v Rakousku.

Nejlevnější nafta

Podívejme se společně také na druhý druh paliva. Je to nafta. I když se objevují informace o tom, že soumrak dieselových motorů se blíží, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být brzy. A tak budou dané informace stále celkem aktuální. Podobně jako je tomu u benzínu, tak i naftu koupíte nejlevněji v Rusku a také v Bělorusku. A to konkrétně za cenu 13,42 korun, respektive za cenu 14,12 Kč. Další zemí je Moldávie, kde je nutné si na platbu natankovaného litru připravit v přepočtu částku 20,93 Kč. Pomyslné čtvrté místo bere Ukrajina s cenou 21,75 Kč. Pod hranici 25 korun se ještě vešla Makedonie, kde je cena 24,83 Kč. Přesně 25 Kč vás potom čeká v Bosně a Hercegovině.

Nafta za podobnou cenu jako u nás

Jak si aktuálně stojí Česká republika, pokud jde o průměrnou cenu nafty? Kdo se rozhodně natankovat, měl by si připravit 30,26 korun za litr. Jaké další země mají cenu podobnou? Je to určitě Španělsko, ve kterém vám postačí mít k dispozici o desetník méně. Lepší cena je také na Maltě, a to za 30 korun. Pod tuto hranice kleslo třeba Turecko, s cenou 28,65 Kč. Když jde o další cenou podobné země, nesmíme opět zapomínat na Rakousku, kde natankujete za 30,33 Kč. O dvacetník dražší nafta je potom v Rumunsku. Vydat se musíme i k našim sousedům na Slovensko, kde za litr zaplatíte 30,91 Kč. Částku, která je téměř shodná se sumou, která vás čeká v Maďarsku.

Mohlo by vás zajímat:  BMW testuje nové výkonné kupé M235i, bylo spatřeno bez kamufláže

Nejdražší nafta

Jaké jsou země, kterým je vhodné se v případě vozu s naftovým motorem raději vyhýbat? Opět musíme zmínit Norsko, kde se cena tohoto paliva pohybuje na částce 39,61 korun. Nijak dobře na tom není ani další severská země. Konkrétně je to Švédsko, kde vás litr vyjde na 37,21 korun. Majitelům naftových vozidel není nijak nakloněna ani Itálie – častý cíl milovníků dovolených, zde zaplatíte necelých 37 korun. Částku o padesátník nižší potom očekávejte při cestě do Francie, stejně jako ji očekávejte i při cestě do Velké Británie.

Roli hraje konkrétní místo

Výše uvedené ceny pohonných hmot lze označit jako průměrné. Vycházejí ze statistik u různých benzinových stanic. Je celkem jasné, že pokud budete tankovat na dálnicích, nebo na prvních či posledních čerpacích stanicích na hranicích, není nic výjimečného, že ceny mohou být i o několik korun vyšších. Stejně tak mohou být ceny i podstatně nižší. A to hlavně na méně frekventovaných silnicích, u známých levnějších společností, nebo třeba u různých obchodních domů. Toto je dobré brát na vědomí nejenom u nás, ale i při cestě do zahraničí. Díky internetu však není problém najít si různé interaktivní mapy, které zobrazují nejenom ceny pohonných hmot v konkrétní oblasti, ale které se specializují dokonce i na to, že ukazují ceny pohonných hmot u konkrétních čerpacích stanic.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora