Nejprodávanější SUV v Evropě je Dacia Duster. Láká na nízkou cenu i všestranné využití

Přidat na Seznam.cz

Vozidlo, které je téměř všude jako doma a nic ho nezastaví. Přesně tohle je Dacia Duster, jedno ze stále nejprodávanějších SUV v naší zemi. Díky svému báječnému vybavení se budete cítit v pohodlí v jakémkoliv terénu. Pokud milujete dobrodružství je tento automobil stvořený přímo pro Vás. Jistotou je samozřejmě bezpečnost v každé situaci, díky čemuž je vhodné jak pro každodenní použití, tak i na dlouhé cestování.

Základní charakteristika vozidla

Automobil Dacia Duster patří mezi nejoblíbenější vozidla v kategorii SUV v České republice. Hodí se pro každou situaci a zvládne téměř jakýkoliv terén. S hravostí a elegancí tak zvládne jízdu městem, horami nebo jízdu po dlouhé dálnici. Je to auto stvořené pro dobrodružné povahy.

Duster je rovněž charakteristický robustními nápravami, pohonem všech čtyř kol a zvýšenou výškou. Navíc nabízí pocit bezpečí, které ocení především rodiny chystající se na dobrodružný výlet či dovolenou. Zvládne strmé svahy, prudká klesání nebo náročné terénní nerovnosti.

Design nenechá nikoho chladným

Z hlediska designu je vozidlo charakteristické svými mohutnými, ale zároveň moderními tvary. Díky této kombinaci spolu s novou oranžovou barvou karoserie je auto opravdu nepřehlédnutelné. Rozhodně Vás zaujme výrazná maska chladiče s charakteristickým tvarem světlometů, které nenechají nikoho lhostejným, resp. přitáhne pohledy všech kolem.

To, že byl tento vůz stvořený pro dobrodružství a cesty za zážitky, potvrzují do detailu propracované prvky, máme tím na mysli například:

 • střešní lišty
 • 16palcové nebo 17palcové disky kol.
 • terénní charakter potvrzují také boční ochranné prvky a mohutný přední a zadní nárazník.

Praktický pomocník do každé situace

Z praktického hlediska je vůz zaměřený především na bezpečnost a komfort při jízdě. Jak už jsme zmiňovali, hodí se téměř do jakéhokoliv terénu, což je pravděpodobně jeho největší výhodou. I když na pohled působí tohle robustní SUV spíše do náročnějších podmínek, úplně snadno si poradí také s městským provozem.

Mohlo by vás zajímat:  Využijte čas v karanténě efektivně. Věnujte se svému autu. Díly koupíte výhodně online

Velkým plusem Dusteru je také velký zavazadlový prostor, do kterého se mnoho vejde, a navíc je možné ho jednoduše upravit dle svých potřeb (víkendový výlet, nákupy, převoz materiálu). Nachází se zde také velká řada nejrůznějších přihrádek, které jsou umístěny:

 • ve dveřích
 • na zadní straně předních sedadel
 • pod sedadlem spolujezdce
 • v palubní desce

Co verze, to výbava a cena

Pokud bychom se měli zaměřit na výbavu a příslušenství vozidla, bude to trochu náročnější, neboť Dacia Duster má několik verzí, které se právě výbavou v mnohých směrech liší. Stejně tak se liší i cenové hodnotě, což může být při počtu verzí výhodou, neboť téměř každý si může vybrat. Na začátek by tedy bylo vhodné, uvést jednotlivé verze:

 • Access
 • Essential
 • Comfort
 • Prestige

a v neposlední řadě také verze Techroad. Samozřejmě každá z verzí je perfektně vybavena pro každou příležitost, nicméně ne všem se může každá výbava zamlouvat. Nyní se zaměříme na nejdůležitější prvky základní výbavy a ceny jednotlivých verzí.

Verze Access

Základní vybavení v oblasti designu u této verze tvoří 16palcová ocelová kola a vnější zpětná zrcátka. Pokud se zaměříme na prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, je dobré zmínit systém ABS, airbag pro řidiče i spolujezdce, omezovač rychlosti a bezpečnostní úchyty ISOFIX. Vozidlo obsahuje také palubní počítač s režimem Eco. Z hlediska komfortu stojí za řeč určitě elektrické ovládání předních oken a dálkové ovládání centrálního zamykání. Tato verze je na trhu k dostání od 264 900 Kč.

Verze Essential

V případě verze Essential je ze základního vybavení dobré zmínit 16palcová ocelová kola, omezovač rychlosti, asistent rozjezdu do kopce. Dále pak palubní počítač a výškově nastavitelný volant a sedadlo řidiče. Nesmíme zapomenout na režim Eco a ukazatel optimálního rychlostního stupně. Tuto verzi pořídíte od 309 900 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Která auta pro patnáctileté jsou nebezpečná? Tyto tři úplně propadly

Verze Comfort

Samotný název této verze vypovídá o tom, že je zaměřeno spíše na komfort a bezpečí při jízdě. V základní výbavě objevíme tedy především manuální klimatizaci, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, volant potažený kůží a centrální zamykání. Najdeme zde samozřejmě tempomat s omezovačem rychlosti, palubní počítat s režimem Eco a sadu na opravdu pneumatik (u každé verze). Jako u každé verze, tak i zde je samozřejmostí systém ABS a bezpečnostní systém ISOFIX. Verzi pořídíme od 331 900 Kč.

Verze Prestige

Poslední verzi, kterou si stručně charakterizujeme je Prestige. Opět podle názvu je zřejmé, že se bude jednat o verzi pro náročnější klientelu, která si potrpí na prestiž a luxus. V základní výbavě tedy objevíme čalounění interiéru Prestige, základní mapové pokrytí, zadní parkovací senzor, volant potažený kůží, centrální ovládání a další. Palubní počítač s tempomatem je zde samozřejmostí, stejně jako přední LED denní svícení. Úchyty ISOFIX, systém ABS a soustava airbagů jsou rovněž základní výbavou. Tato verze má navíc 17palcové disky z lehké slitiny, která vozu dává eleganci a drive. Seženete ji od 361 900 Kč.

Nejdražší verzí je verze Techroad, která je specifická svým stejnojmenným čalouněním interiéru. Zajímavostí je také systém sledování mrtvého úhlu, který u předcházejících verzí v základní výbavě chybí. Tuto verzi pořídíte od 366 900 Kč.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora