Největší mýty o dálničním provozu přetrvávají mezi řidiči stále. Mnozí podle nich pořád jezdí

Jízda po dálnici může být noční můrou. Kdo jezdí pravidelně, potýká se s podobnými nešvary každý den a postupně si na ně zvyká. Kdo ale na dálnici vyrazí jednou za čas, může být značně rozladěn. Za vše mohou i mýty, podle kterých někteří řidiči na dálnicích jezdí. O jaké se jedná?

Důležitá je pouze rychlost

Mnozí zastávají názor, že pokud jedou 130 kilometrů v hodině, mohou jet v podstatě kdekoliv. Řada řidičů tak dlouhou dobu okupuje levý jízdní pruh, i když za nimi je řada jiných, kteří se chtějí dostat před ně. Ona brzda provozu je přesvědčena o tom, že 130 km je maximální povolená rychlost a nikdo nemá právo jezdit rychleji. Proto by nikdo ani neměl předjíždět. Realita je však taková, že oprávněnost jízdy vyšší než povolenou rychlostí má řešit jen policie.

Pravý pruh jen pro kamiony

Jde o častý nešvar u šestiproudých dálnic – tedy u těch, které mají na každé straně tři pruhy. Mnoho řidičů věří mýtu, že v takovém případě je pravý pruh určený primárně pro kamiony, zatímco osobní vozy jezdí v prostředním a levém. Jde samozřejmě o informaci nepravdivou. Stejně jako na čtyřproudých dálnicích i tady platí, že řidič by měl jezdit primárně vpravo, další pruhy slouží k předjíždění pomalejších vozidel.

Zdroj obrázku: Freepik

Vysoká rychlost ušetří čas

Někteří jedinci se snaží nahnat na dálnici čas zbytečně riskantní, rychlou jízdou. Věří tomu, že díky ní podstatně zkrátí svůj dojezd do cíle. Realita je ale trochu jiná. Například na D1, z Prahy do Brna, se při rychlosti 150 km/h ušetří necelá čtvrthodinka potřebného času. Tedy nic, kvůli čemu je třeba takto riskovat, zbytečně se hnát a také podporovat vyšší spotřebu auta.

Mohlo by vás zajímat:  Alpine A110 - galerie od Petrolicious

V pravém pruhu se nedá jet

Ano, opravdu je několik málo úseků, kde je pravý pruh použitelný pouze s vyšší opatrností. Většina dálnic je ale ve víceméně dobré kondici a není důvod trávit většinu času jenom v tom levém. I pravý pruh je kvalitativně srovnatelný, i když si mnoho řidičů myslí opak. Přitom jízdu v něm už z principu nevyhledávají, jenom když se uhýbají někomu rychlejšímu.

Zdroj: https://www.thehindu.com/life-and-style/motoring/be-safe-and-enjoy-the-drive/article29330365.ece