Největší prohřešky proti plynulosti provozu, které policie téměř netrestá

The Intersection 2683894 1280

Jsou prohřešky, které plynulost narušují, ale policie si jich často nevšímá. I proto lidé, co podobné věci dělají, jezdí stejným způsobem stále. Přitom provoz na silnici by měl být nejenom bezpečný, ale i plynulý. Co druhou věc výrazně narušuje a co mnozí řidiči dělají pravidelně?

Jízda v levém pruhu

Stačí se podívat na dálnice a další víceproudé silnice mimo obec, a je celkem jasně vidět, jak jezdíme. Mnoho řidičů jako by vůbec nevědělo, že levý pruh slouží k předjíždění a jejich jízda by měla primárně probíhat v pravém. Řada z nich dlouhodobě blokuje levý jízdní pruh, čímž nejenom zpomaluje rychleji vozy, ale také narušuje plynulost.

Mohlo by vás zajímat:  Nechat se ošidit při koupi kapaliny do ostřikovačů je extrémně snadné. Stačí malá nepozornost

Jízda pod povolenou rychlostí

Když prší, sněží, je mlha, nebo jiná situace, kdy je třeba upravit rychlost, je to pochopitelné. Jinak se ale jedné o zbytečně pomalou jízdu, která plynulost provozu narušuje. Nejenom, že se za takto pomalým vozidlem tvoří kolona, ale vznikají i nebezpečné situace způsobené tím, že se ho ostatní snaží předjet.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pouštění aut z připojovacího pruhu

Velmi častý nešvar, který nejenom omezí plynulost, ale může být i velmi nebezpečný. Pokud je v místě připojovací pruh, měl by řidič v něm vyvinout dostatečnou rychlost k tomu, aby se zařadil mezi vozidla jedoucí v klasickém pravém jízdním pruhu. Ta by měla pokud možno držet konstantní rychlost. Jakékoliv výrazné zpomalování a s tím spojené pouštění řidičů z připojováku je chyba, která ohrožuje plynulý i bezpečný provoz.

Mohlo by vás zajímat:  Češi neví, jak řešit odškodnění při nehodě, pletou se v zásadních věcech

Zastavování před kruhovým objezdem

Byly vystavěny hlavně proto, aby se zlepšila bezpečnost, ale i plynulost dopravy. Bohužel ne vždy to platí. Mnozí řidiči, i když je kruhový objezd očividně volný, před ním velmi výrazně zpomalují, nebo dokonce i zastavují. I toto plynulost dopravy naruší, nehledě na riziko ťukance, jelikož řidič za nimi podobný manévr nepředpokládá.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nevyužívání blinkrů

Jako by v některých autech byly jenom na ozdobu. Přitom blinkr nedáváme kvůli sobě, ale kvůli ostatním, abychom je upozornili na to, co máme v plánu. Tím, že někteří nedávají blinkr, mohou zbytečně blokovat plynulost dopravy, jelikož ostatní nevědí, co mají v plánu a tak musí raději čekat, až takové auto opustí křižovatku.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté pod vlivem alkoholu můžou být pokutováni ve stejné výši jako řidiči automobilu

Neznalost zipu

Jeho princip je jednoduchý a má vás k tomu, že kde se doprava sjíždí do jednoho pruhu, řadí se vozy střídavě a kontinuálně. Bohužel ne každý pravidlo zipu zná. Někteří se řadí zbytečně brzy před překážkou, jiní záměrně blokují takové řazení. Výsledkem mohou být drobné karamboly, troubení a blikání, ale hlavně narušení plynulého chodu dopravy.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora