Největší prohřešky proti plynulosti provozu, které policie téměř netrestá

The Intersection 2683894 1280

Jsou prohřešky, které plynulost narušují, ale policie si jich často nevšímá. I proto lidé, co podobné věci dělají, jezdí stejným způsobem stále. Přitom provoz na silnici by měl být nejenom bezpečný, ale i plynulý. Co druhou věc výrazně narušuje a co mnozí řidiči dělají pravidelně?

Jízda v levém pruhu

Stačí se podívat na dálnice a další víceproudé silnice mimo obec, a je celkem jasně vidět, jak jezdíme. Mnoho řidičů jako by vůbec nevědělo, že levý pruh slouží k předjíždění a jejich jízda by měla primárně probíhat v pravém. Řada z nich dlouhodobě blokuje levý jízdní pruh, čímž nejenom zpomaluje rychleji vozy, ale také narušuje plynulost.

Mohlo by vás zajímat:  Tři hvězdy a otevřené dveře. Volkswagenu se v testech Euro NCAP nedařilo

Jízda pod povolenou rychlostí

Když prší, sněží, je mlha, nebo jiná situace, kdy je třeba upravit rychlost, je to pochopitelné. Jinak se ale jedné o zbytečně pomalou jízdu, která plynulost provozu narušuje. Nejenom, že se za takto pomalým vozidlem tvoří kolona, ale vznikají i nebezpečné situace způsobené tím, že se ho ostatní snaží předjet.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pouštění aut z připojovacího pruhu

Velmi častý nešvar, který nejenom omezí plynulost, ale může být i velmi nebezpečný. Pokud je v místě připojovací pruh, měl by řidič v něm vyvinout dostatečnou rychlost k tomu, aby se zařadil mezi vozidla jedoucí v klasickém pravém jízdním pruhu. Ta by měla pokud možno držet konstantní rychlost. Jakékoliv výrazné zpomalování a s tím spojené pouštění řidičů z připojováku je chyba, která ohrožuje plynulý i bezpečný provoz.

Mohlo by vás zajímat:  Sníh přináší řidičům další nečekané komplikace. Jízda v zimě se může nepříjemně prodražit

Zastavování před kruhovým objezdem

Byly vystavěny hlavně proto, aby se zlepšila bezpečnost, ale i plynulost dopravy. Bohužel ne vždy to platí. Mnozí řidiči, i když je kruhový objezd očividně volný, před ním velmi výrazně zpomalují, nebo dokonce i zastavují. I toto plynulost dopravy naruší, nehledě na riziko ťukance, jelikož řidič za nimi podobný manévr nepředpokládá.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nevyužívání blinkrů

Jako by v některých autech byly jenom na ozdobu. Přitom blinkr nedáváme kvůli sobě, ale kvůli ostatním, abychom je upozornili na to, co máme v plánu. Tím, že někteří nedávají blinkr, mohou zbytečně blokovat plynulost dopravy, jelikož ostatní nevědí, co mají v plánu a tak musí raději čekat, až takové auto opustí křižovatku.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek čipů proklínají především zájemci o nové auto. Hlavní důvod ne každého napadne

Neznalost zipu

Jeho princip je jednoduchý a má vás k tomu, že kde se doprava sjíždí do jednoho pruhu, řadí se vozy střídavě a kontinuálně. Bohužel ne každý pravidlo zipu zná. Někteří se řadí zbytečně brzy před překážkou, jiní záměrně blokují takové řazení. Výsledkem mohou být drobné karamboly, troubení a blikání, ale hlavně narušení plynulého chodu dopravy.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora