Nejvyšší čas na výměnu stěračů. Jaký typ zvolit a kolik vás budou stát?

Jedním ze základních kamenů bezpečnosti při jízdě je přehled o dění kolem sebe. A právě proto není radno podceňovat kvalitu a stav stěračů, které se starají o bezproblémový výhled, i když právě leje jako z konve nebo hustě sněží. Kdy je vhodné stěrače vyměnit, jak na to, a na co si dát pozor?

Jak často stěrače měnit?

Co řidič, to názor. Někdo mění pravidelně víckrát za rok – čistě z preventivních důvodů, pro jiného je impulsem až nepříjemný zvuk kovu škrábajícího po čelním skle.  Jak byste měli k výměně přistupovat vy? Používejte selský rozum a měňte stírací lišty vždy, když přestanou dobře pracovat. Anebo jednou až dvakrát ročně, abyste měli jistotu, že vás nezradí v momentě, kdy se to bude hodit nejméně.

Stěračům příliš nesvědčí mrazy (nekvalitní guma rychle zpuchří), ale ani intenzivní působení slunečních paprsků. Výměně stěračů se zkrátka nevyhnete bez ohledu na zeměpisnou šířku, ve které se dlouhodobě nacházíte.

Ramínkové, nebo ploché?

Zaznamenali jste, že v posledních letech ploché (neboli „flat“) stěrače pozvolna vytlačují ty klasické – ramínkové? Není divu. Ploché stěrače nemají kovové části, takže nerezaví. Jejich instalace je snadná a rychlá (jen zvolíte správný adaptér na základě raménka, případně nasadíte jiný a nasadíte stěrač), a co je ještě důležitější – stírací efekt je vynikající. Během třeskutých mrazů zase oceníte, že nemají tendenci přimrzat ke sklu. Respektive ne tak rychle jako ramínkové stěrače.

Mohlo by vás zajímat:  Digitální budoucnost automobilů představuje Porsche se svými mobilními aplikacemi

Ploché stěrače jsou sice o něco dražší, ale vzhledem k jejich vlastnostem a mnohem delší životnosti jde dobrou investici. Standardní cena stěrače Fabia se pohybuje kolem tří až čtyř set korun.

Značkové stěrače jako zbytečnost?

Nabídka stěračů je široká a stejně jako v případě jakýchkoliv jiných autodílů se nabízí otázka, zda se vyplatí investovat do značkového výrobku. Aneb není stěrač za stovku stejně dobrý jako ten „předražený“?

Pokud se spokojíte s průměrným výkonem, pak pro vás zřejmě nemá koupě značkových stěračů opodstatnění. Ušetříte nějakou tu stovku a smíříte se s tím, že nestírají na sto procent… Značkové stěrače stírají bez kompromisů – rovnoměrně a bez šmouh. A co se týče ceny, průvan v peněžence vám určitě neudělají.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora