Některé parkovací domy jsou mnohým řidičům zapovězeny, ti musí parkovat jinde

Parkovací domy, podzemní garáže či krytá stání u nákupních center. To vše jsou vybudovaná místa, do kterých by se v několika patrech mělo vejít dostatek zaparkovaných aut. Ne ale všech. Při projektování záměrně, nebo nevědomky dochází k řadě chyb, kvůli kterým mnoho řidičů nemůže tato místa využít. A ti musí složitě hledat jiná parkovací místa. Jaké hlavní problémy mohou nastat?

Zákaz vjezdu ekologickým vozům

Nemáme na mysli elektromobily, které mohou zatím v garážích parkovat bez omezení – i když v případě požáru jsou ohromným problémem. Máme na mysli vozy jezdící na LPG nebo CNG. V mnoha parkovacích domech a garážích najdeme značku, která zakazuje vjezd vozidel na toto palivo. Majitelé takových vozů musí komplikovaně hledat volná stání venku na ulici. To nemusí být ani bezpečné, ani pohodlné, ani levné.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš nízká výška stropu

Vozy se neustále zvyšují. SUV rostou do enormních velikostí, vozy MPV jsou velké od samotného počátku a na oblibě stoupají osobní dodávky. V případě těchto tří typů by ještě problém nastat neměl. Pokud má ale někdo auto o něco vyšší, než je daný standard, už by si měl hlídat, zda se svou výškou nenarazí – a to doslova. Mnohá garážová stání jsou projektována opravdu hodně úsporně a i u větších osobních vozů je mezi jejich střechou a stropem minimum místa.

Ostré zatáčky a nedostatečná parkovací místa

Vozy se zvětšují nejenom na výšku, ale také na délku. I to může být velký problém. Ten menší se týká malých parkovacích míst, která nemusí být dostatečně dlouhá ani široká. V takových případech nezbývá než zaparkovat „na hulváta“ přes více míst. Komplikovanější jsou ale ostré zatáčky v podzemních garážích. Vytočit se v nich s delším autem může být skutečně oříšek – pokud si nechceme odřít disky, karoserii či prahy auta. I proto mnozí majitelé raději do takto vyhlášených parkovacích domů raději ani nezajíždí.