Některé způsoby úspory paliva mohou být i životu nebezpečné, přesto mnozí riskují

Šetřit palivo se dá různými způsoby a některé z nich mohou být doslova životu nebezpečné. Je při nich ohrožován jak ten, kdo palivo šetří, tak i ostatní účastníci silničního provozu. Jaké jsou dané možnosti, kterým je lepší se vyhnout? Jak pro nebezpečnost, tak i proto, že úspora není až tak velká?

Jízda na rezervu

Mnoho lidí šetří palivo jízdnou na rezervu. Proč? Jelikož auto je výrazně lehčí než s plnou nádrží, a tak dochází při jízdě k úspoře. Rizika tohoto jednání jsou ale značná. Ne vždy ukazuje palubní počítač přesně, a tak se může stát, že autu dojde palivo. Odstavit ho na frekventované silnici, po které dále jít s kanystrem k pumpě, to není z pohledu zdraví rozhodně dobrý nápad.

Pomalá jízda

Rychlá jízda ve vyšších otáčkách má opravdu na spotřebu vliv. Proto mnozí jezdí pomalu. Někteří až příliš. Právě pomalá jízda je potom důvodem agrese na silnicích. Mnozí riskantně předjíždějí a provádějí další manévry, které mohou vést k mnoha karambolům, jež mohou skončit klidně i fatálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Tankování do necertifikovaných nádob

Mnoho lidí čeká, až bude benzín nebo nafta co nejlevnější, a poté si palivo načerpají do zásoby. Nešetří tedy palivo jako takové, ale snižují tím náklady na provoz. Rizikem je, pokud dané palivo není čerpáno do certifikovaných kanystrů, ale jsou použity třeba obyčejné PET lahve. V tu chvíli hrozí několik rizik, která jsou spojena hlavně se vznikem požáru.

Domácí tuning

Tuning nemusí být spojený jenom se zvýšením výkonu. Dají se provést i úkony, které mohou být zaměřeny na spotřebu paliva. Pokud jsou prováděny v domácích podmínkách, bez vybavení, znalostí i příslušné certifikace nebo záruky, může nastat problém. Takové auto se klidně stává už životu nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Zahřát správně studený motor stále většina řidičů neumí

Pochybné palivo

Někteří kupují pod rukou pochybná paliva, jiní jsou dokonce schopni lít do svých vozidel fritovací oleje nebo různé domácí směsi. Rozumnému člověku je jasné, že tento postup může napáchat mnoho škod a mnohdy být i nebezpečný.

Zdroj: https://www.moneyadviceservice.org.uk/en/articles/how-to-save-fuel-when-driving