Někteří na letní pneumatiky raději nepřezouvají. Ekonomické výhody ale nejsou jediné, co může přijít

Letní, zimní, nebo celoroční pneu? To je otázka, která mnoho lidí pravidelně rozděluje. 1. duben je pravidelně termínem, ke kterému už nejsou za určitých okolností povinné zimní pneumatiky a řidič může přezout na letní. To by měl udělat ne vždy jenom podle data v kalendáři, ale i s přihlédnutím k aktuálnímu počasí nebo jeho vývoji. Není až tak zvláštní, že mnozí raději přezouvají i několik týdnů po zákonném termínu. Zvláště pokud jezdí brzy ráno a pozdě večer, kdy se teploty stále drží nad nulou.

Dojíždění zimních pneumatik je oblíbené

Řada řidičů na letní pneumatiky nepřezouvá s dubnovým termínem také z toho důvodu, že chtějí dojet své zimní pneumatiky. Není to nijak zvláštní a mnoho řidičů toto pravidelně dělá. Umožňují jim to i tuzemské zákony. Zatímco v zimě lze jet na letních jenom za určitých podmínek, v létě není nijak konkrétně upraveno, že by řidič nesměl použít zimní sadu pneumatik.

Zdroj obrázku: Freepik

Má to ekonomický smysl

Z ekonomického hlediska dává dojetí zimních pneumatik v létě jasný smysl. Je to dáno tím, že zimní pneu v zimním období musí mít vzorek minimálně 4 milimetry. Toto v létě neplatí a stačí, když bude vzorek vyhovovat letnímu předpisu. Ten činí 1,6 milimetrů. Zimní pneu s hraničním 4 mm vzorkem jsou tedy v zimě nepoužitelné. V létě ale tento vzorek ještě plně vyhovuje. Mnozí je tak místo vyhození raději využijí naplno a ušetří tak své letní, které mají v záloze.

Mohlo by vás zajímat:  Laserová světla nedají automobilkám spát

Z hlediska bezpečnosti risk

Z pohledu ekonomického dojíždění zimních pneu v létě smysl opravdu dává. Může být zbytečné vyhodit sadu, na které se ještě dá i legálně jezdit. Z hlediska bezpečnosti to ale může být risk, protože zimní pneu nemají v letním období tak dobré vlastnosti. I tady je však dobré zapojit individuální pohled. Kdo jezdí hodně a pravidelně, měl by zvážit použití letních. Kdo naopak jede jednou týdně do obchoďáku pro nákup, pár kilometrů, jízda na zimních pro něho nebude až tak velké riziko, jak se může na první pohled zdát.

Zdroj: https://www.lesschwab.com/article/4-reasons-not-to-drive-winter-tires-through-summer.html