Někteří řidiči záměrně překračují povolenou rychlost. Dobře ví, že pokuta jim nehrozí

Jedete po silnici, máte na tachometru maximální povolenou rychlost, a přesto vás auta předjíždějí? Nejde o nijak nečekaný jev. Je to běžný úkaz na našich silnicích. Mnoho řidičů totiž maximální povolenou rychlost překračuje. Dobře vědí, že jim za to vůbec žádný postih nehrozí, a tak s porušováním předpisů nemají problém.

Více, než je povoleno

Pokud je na silnici dovolena například devadesátka, je správné jet tak, aby tachometr auta ukazoval skutečně maximálně 90 kilometrů v hodině. Více už může být bráno jako překročení maximální povolené rychlosti. Je ale zcela běžné, že mnoho řidičů vozidla jedoucí přesně na hranici limitu předjíždí. Jedou více, než je povoleno. Často zcela záměrně.

Vědí, že jim nic nehrozí

Ti, kteří předpisy dodržují, si často myslí, že tito řidiči riskují a doufají, že před nimi nebude policejní hlídka, která by je změřila. Realita je ale trochu jiná. Ti, kteří záměrně překračují maximální povolenou rychlost, moc dobře vědí, že jim za mírné překročení vůbec nic nehrozí. A to ani v případě, že na místě hlídka s radarem skutečně bude. Jak je to možné?

Zdroj obrázku: Freepik

Vše je o toleranci

Začněme tolerancí samotného policejního měření. Není moc běžné, že by policejní hlídka zastavovala a pokutovala někoho, kdo jede na devadesátce 91 kilometrů v hodině. Obvykle si hlídka sama nastaví určitý limit, určitou toleranci, od které bude řidiče zastavovat a pokutovat. Ne každý má digitální tachometr a na analogovém nemusí být opravdu jednoduché udržet přesně 90 a ne například 92. Proto i hlídky bývají v drobném překročení benevolentní.

Je to ale ještě jedna tolerance, lépe řečeno odchylka. Ta se týká ukazatele rychlosti v autech. Jen v málokterém je rychlost ukazována přesně. U většiny tachometrů je třeba brát v potaz také drobnou odchylku. Jednoduše řečeno, devadesátka na ukazateli rychlosti není vždy reálná rychlost, ta bývá o něco menší. V praxi to může znamenat, že když je na tachometru o pár km/h více, reálná rychlost je onou maximální povolenou.

Zdroj: https://etrr.springeropen.com/articles/10.1007/s12544-013-0097-x