Někteří rodiče v autě riskují zdraví svých dětí. Dělají tak pro ně to nejlepší

Baby Boy Car

Převoz malých dětí má svá specifika. U těch nejmenších se používá takzvané „vajíčko“, u větších potom autosedačka. To, jak bude dítě chráněno, ovlivní řada faktorů. V první řadě vlastnosti daných sedaček nebo i to, zda děti cestují po směru, nebo proti směru jízdy. Část odpovědnosti ale má na svých bedrech také rodič, nejčastěji matka, ale může se samozřejmě jednat i o otce.

Problém chladných dní

Cestovat s malými dětmi v chladných dnech není nic jednoduchého. Ani dospělému není příliš příjemné, když musí přijít do ledového auta, kde se usadí. Může trvat i desítky minut, než se vzduch v autě ohřeje natolik, že je v něm konečně příjemně. Když něco podobného není ideální pro dospělého, není to logicky ideální ani pro dítě. Zvláště pokud je opravdu malé.

Mohlo by vás zajímat:  Ostré verze aut už dávno nejsou to, co kdysi. Přesto stále stoupají v oblibě

Známá chyba

Dělají to dospělí, a tak je jasné, že stejný postup aplikují i na své děti. O čem je řeč? O jízdě v zimním oblečení. V tu chvíli nastává riziko, že bezpečnostní pásy nebudou fungovat zcela ideálně, jelikož nejsou úplně v kontaktu s lidským tělem. A to platí o pásech klasických i o pásech v autosedačce, které jsou malým dětem zapínány třeba i přes silné bundy.

Zdroj obrázku: Freepik

Volba menšího zla

Co je tedy správné? Aby byl pás co nejblíže tělu. Kombinézy, zimní bundy a podobné svršky by dítě v sedačce mít nemělo. Ano, hrozí tu možné riziko, že se nachladí, protože nebude dostatečně oblečené. Na druhou stranu stále je možné ho důkladně přikrýt až po zapnutí do sedačky. A hlavně nachlazení nikdy nebude tak velké riziko jako možné fatální následky vzniklé nehodou. Proto odpovědní rodiče volí takzvané menší zlo, riziko nekomfortu, až nachlazení, jelikož je to přijatelnější než špatně zapnuté bezpečnostní pásy přes bundu, což může způsobit fatální zranění.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na správné povinné ručení? 3 + 1 rada pro každého motoristu

Existují řešení

Dodejme také, že k diskomfortu dítěte nemusí dojít. Dnes už si lze auto jednoduše předehřát nezávislým topením nebo u hybridů či elektromobilů pomocí aplikace. A nakonec stále je možné jít nastartovat a do vozu nastupovat, až bude ohřátý.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/fabulous/16837106/parents-kids-winter-coats-cars/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora