Někteří se při jízdě záměrně lepí na kamion. Toto zvláštní chování má jednoduchý důvod

Jedete po dálnici nebo po víceproudé silnici a vidíte jiné auto, které ač by mohlo bezpečně předjet a pokračovat v jízdě maximální povolenou rychlostí, tak je radši nalepené za kamionem? Tento jev není na našich silnicích až tak výjimečný. Poslední dobou je dokonce častější než kdy dříve. Pokud vám vrtalo hlavou, proč tento nebezpečný styl jízdy někteří uznávají, vysvětlení je celkem jednoduché.

Nebezpečný trend odporující zákonům

Pokud na silnicích uvidíte jiného řidiče, který je při své jízdě doslova nalepen na návěs kamionu, měli byste vědět dvě důležité věci. Taková jízda je značně nebezpečná, jelikož řidič nevidí skoro vůbec před sebe a netuší, co se může před kamionem dít. S nebezpečím souvisí také nedodržení bezpečné vzdálenosti. Ta je dokonce zakotvená v zákonech, a tak řidič nalepený na kamionu vědomě tento zákon porušuje. A logicky může být policií i pokutován. Přesto to někteří risknou a takto jezdí.

Snaha jet ekonomičtěji

Důvody těch, kteří tímto způsobem jezdí, jsou zcela logické a na jednu stranu i pochopitelné. Snaží se jet co možná nejvíce ekonomicky. Na spotřebu má vliv řada faktorů. Je to pochopitelně i rychlost a ta se jízdou za kamionem dá stabilně držet v rozmezí 80–90 kilometrů v hodině, což je pro nízkou spotřebu optimální rychlost.

Zdroj obrázku: Freepik

Také je třeba zmínit, že na spotřebu má vliv i odpor vzduchu. Ač se to nezdá, ten je poměrně výrazný. Pokud auto nemá příliš aerodynamický tvar karoserie, může to mít na spotřebu značný vliv. Jízdou za kamionem dochází k tomu, že proud vzduchu primárně rozráží velké nákladní auto a osobní vůz se může vézt i v takzvané vzduchové kapse. Odpor vzduchu je v takovém případě minimální.

Spalováky i elektromobily

Koho lze za kamionem často potkat? Mohou to být majitelé elektromobilů. Ti se snaží tímto stylem jízdy snížit spotřebu, a tedy zvýšit dojezd svého auta. Jsou to ale i majitelé spalováků. Ti při pohledu na ceny paliv dělají vše pro to, aby jeli co nejúsporněji. A toto je jedna z cest.

Zdroj: https://www.wisebread.com/save-more-gas-by-safely-following-trucks