Někteří v autě vozí raději pytel brambor. Věří, že je zachrání v nouzi

Lidé vozí v autech různé zbytečnosti. Někdy jen proto, že se jim v autě nechce uklízet, jindy zase proto, že se jim mohou hodit. To je také případ brambor, které mohou někteří lidé v autě mít. Proč vlastně? Je to proto, že se bojí vybití baterie. Právě brambory by jim měly pomoci nastartovat vůz, když dojde energie v akumulátoru.

Brambora jako pomocník

Je pravdou, že syrové brambory mohou být opravdu malým zdrojem elektrické energie. Stačí do nich zapojit elektrody a pomocí obyčejné brambory lze skutečně třeba rozsvítit LED diodu nebo dodat energii malým digitálním hodinám. Co ale v případě, že zapojíme několik brambor k sobě, opravdu je potom možné použít je jako zdroj energie, která nahradí vybitou baterku v autě? Mnozí tomu skutečně věří a brambory ve svém autě vozí. Nutno ale říct, že zcela zbytečně. Startování pomocí brambor je známým mýtem.

Zdroj obrázku: Freepik

Sériové zapojení

Princip využití brambor pro nastartování motoru je velmi jednoduchý. Stačí jejich sériové zapojení. Optimální je takové množství, které vytvoří napětí potřebné k nastartování auta. Jelikož mluvíme o hodnotě zhruba 12,6 voltu, je optimálním počtem asi 15 brambor – záleží na velikosti.

Mohlo by vás zajímat:  Klasické řadicí páky nahrazují stále jednodušší systémy. Řidiči si stěžují, často ovšem bezdůvodně

Ty se zapojí sériově, tedy jedna vedle druhé. Následně už stačí k bramborovému elektrickému obvodu připojit startovací kabely, jejich konce umístit na akumulátor a otočit klíčkem. A co se v tu chvíli stane?

Nestane se nic

Kdo opravdu věří, že brambory dokážou nastartovat auto, ten je na omylu. Ano, po proměření skutečně může dané zapojení generovat až překvapivě vysoké napětí. To ale není tím jediným, co je potřeba. Také je nutný proud. A i kdybyste jich zapojili do série celý pytel, tak zkrátka k nastartování auta nikdy nebude dostatečný. Vozit proto v autě brambory jako možnou energetickou rezervu je velký mýtus, kterému přesto někteří věří. Po vyzkoušení ale zjistí, že i přes zajímavé napětí bramborami zkrátka nastartovat nelze.

Zdroj: https://ms.diyvehiclerepair.com/article/can_you_make_a_potato_powered_car