Nekvalitní pojištění mnoho řidičů netrápí, problémy tím totiž způsobí jen nabouranému řidiči

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, lidově povinné ručení, je mezi motoristy nejznámější pojistkou. I proto, že ji každý musí mít. Řada z nich si příliš neláme hlavu nad tím, kde pojistku sjednají. Jdou primárně po ceně. Zákonné limity jsou často dostačující a daný motorista si uvědomí, že nekvalitní pojistka nezpůsobí komplikace jemu, ale tomu, koho naboural.

Co je povinné ručení?

Jedná se o pojistku, ze které se hradí škody poškozenému. Pokud tedy někoho nabouráme a nemáme havarijní pojistku, škody na našem voze hradíme ze svého. Škody na nabouraném autě hradí právě naše sjednané povinné ručení. Onen poškozený řidič se následně dostává do nezáviděníhodné situace, která plyne z toho, že sjednané pojištění viníka není až tak kvalitní. Tomu je však pochopitelně vše jedno. A jaké problémy mohou nastat?

Nahlášení pojistné události

Moderní velké pojišťovny umožní nahlásit pojistnou událost telefonicky, elektronicky i osobně na některé z mnoha poboček. U malých pojišťoven to ale může být problém. Nedostupné zákaznické linky či webové stránky vše komplikují. A dalším problémem může být minimum poboček.

Zdroj obrázku: Freepik

Čekání na likvidátora

V procesu likvidace pojistné události hraje důležitou roli i osoba takzvaného likvidátora. Jedná se o pracovníka pojišťovny, který přijede odhadnout škodu. Malá, neznámá pojišťovna s minimem klientů daných lidí moc mít nebude. Co to znamená? Prodlužování řešení celé pojistné události, kdy je auto nepojízdné.

Spory o částku

Ne že by u velkých pojišťoven dané spory nebyly. Ale přece jenom, pro malé pojišťovny je každá koruna důležitá. A tak i likvidátor může záměrně odhadnout škodu menší, která je ještě ponížena o další věci, jako je amortizace auta. Poškozený tak nemusí mít ani zaplacené náklady na opravu, které vynaložil.

Doba vyplacení peněz

Jsou pojišťovny, kde to může být klidně obratem. Jsou ale i takové, kde to může trvat hodně dlouho. Viníkovi to může být víceméně jedno, ale poškozený musí delší dobu čekat na své peníze, i když opravu už dávno zaplatil ze svého.

Zdroj: https://www.thezebra.com/auto-insurance/driver/other-factors/