Není radno sledovat na dálnici telefon, řidič v plné rychlosti skončil v korbě mohutného pickupu

Drtivá většina dopravních nehod je zaviněna lidským faktorem, dnešní auta jen málokdy selžou. A pokud ano, na vině je obvykle špatná údržba auta. Ale zpátky k lidským chybám. Řidiči často přecení své síly, zejména za zhoršených podmínek. Nebo si prostě nedávají pozor, protože mají pocit, že jedou po přehledném a dobře známém úseku. Nejhorší je však nepozornost způsobená mobilním telefonem. Věnovat byste se mu neměli ani na dálnici.

Psal zprávy a nebrzdil

Na vlastní kůži se o tom přesvědčil řidič Subaru, který na americké dálnici doslova vletěl do velkého pickupu Toyota Tacoma. Zatímco řidič Toyoty, stejně jako všichni ostatní účastníci silničního provozu, jízdu zpomalil, za ním jedoucí Subaru na rodící se kolonu nikterak nereagovalo a jeho řidič si až do poslední chvíle nevšiml hrozícího nebezpečí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podle videa Subaru prakticky nezačalo brzdit a ani se nepokusilo před sebou jedoucím vozům vyhnout, což poměrně jasně vylučuje možnost selhání brzd či jiné technické potíže, které by na nehodě měly alespoň částečně podíl. Řidič se zkrátka věnoval něčemu jinému než řízení, velmi pravděpodobně svému mobilnímu telefonu.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté na silnicích beztrestně páchají přestupky, za které by řidič okamžitě dostal body

Mobil za volant nepatří

Používat mobilní telefon za jízdy zakazuje v České republice i všech ostatních státech Evropské unie zákon. Pokud vás přistihne policejní hlídka, dostanete dva trestné body a tisícikorunovou pokutu, která může ve správním řízení narůst až na 2 500 Kč. To ale neznamená, že nemůžete za jízdy telefonovat. Právě naopak, moderní auta už nabízí aplikace Android Auto nebo Apple CarPlay, díky kterým můžete například:

  • Ovládat mobilní telefon hlasem (čeština bohužel zatím není podporována)
  • Používat WhatsApp, volat nebo posílat nadiktované SMS zprávy bezdotykově
  • Ovládat navigaci, klimatizaci, autorádio či přehrávání hudby z telefonu a multimediální systém vozu hlasem (i tady budete muset ovládat světové jazyky, s češtinou zatím nepochodíte)
Zdroj: Autorský text