Neničte své zdraví a používejte klimatizaci tak, jak se má. Co je třeba dodržet?

Klimatizace se stává běžnou součástí automobilů. Už je běžná i v základní, nikoliv jenom v prémiové výbavě. Většina motoristů přináší možnost i ve velkém parnu cestovat komfortně. Bohužel ne každý ji umí používat správně. Jaké chyby dělá většina motoristů a jak se jim vyvarovat? Podívejte se.

Klimatizace auto neochladí hned

Přijdete v létě k rozpálenému vozu, sednete do něho, zapnete klimatizaci a myslíte si, že za pár desítek vteřin bude interiér vychlazen? Rozhodně ne. Lepší volbou je vůz nastartovat, klimatizaci zapnout a dále otevřít všechny dveře. Během chvíle se auto vyvětrá, uvnitř teplota klesne a následná účinnost ochlazení bude mnohem lepší.

Nenasávejte venkovní vzduch

Pokud chcete interiér vozu rychle ochladit, je na místě zapnout vnitřní okruh. Vezměte si, že venku je více než 30 stupňů, zatímco ve voze bude teplota nižší. Vy budete tento vzduch nasávat, systém ho lépe ochladí a ve voze bude příjemněji mnohem rychleji. Poté už můžete přepnout na klasické nasávání venkovního vzduchu.

Nastavte správnou teplotu

Ano, všichni jsme to slyšeli a všichni to známe – klimatizace by měla být nastavena o nějakých 6 stupňů nižší, než je venkovní teplota. Ponechme tyto rady stranou, jelikož když bude venku 35 stupňů, těžko si nastavíte 29 stupňů. Klidně si nastavte osvědčených 22 stupňů. Ale postupně. Při sednutí do auta teplotu plynule snižujte. Před cílem ji zase pozvolna zvyšujte. Nebudete tak zažívat velký teplotní šok.

Upravte proudění vzduchu

Výdechy klimatizace by nikdy neměly mířit na obličej, nebo jinou část těla. Zbytečně vám bude chladnout, zatímco na jiné části těla vám bude horko. Nehledě na riziko takzvaného „ofouknutí“. Foukání vzduchu nastavte do prostoru vozu a ten se bude ochlazovat rovnoměrně. Pokud máte klimatizaci automatickou, nechte vše na svém autě. Zvládne to lépe než vy.

Mohlo by vás zajímat:  Jste odpůrce elektromobilů? Podívejte se na novou Mazdu!

Pečujte o ni

Myslete na to, že o klimatizaci je třeba pečovat. Jak s ohledem na kontrolu samotného systému, tak samozřejmě i s ohledem na to, aby byl celý systém vydezinfikovaný. Díky tomu zajistíte nejenom to, že bude správně fungovat, ale i to, že bude bezpečná.

Komentáře