Nepříjemný zápach v autě? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Co zabírá nejlépe?

00

Když koupíte zcela nový automobil, má svou typickou vůni. Někdy se dokonce říká, že je to vůně nového auta. Ta se postupně vytrácí a může ji nahrazovat pach, který není úplně žádoucí. Kde se bere? Často za to můžete vy a vaši pasažéři. Kouření v autě, nečistoty, politý interiér. To vše způsobuje často až nepříjemný zápach. Jak se ho zbavit? Podívejte se s námi na několik osvědčených tipů.

Úklid jako naprostý základ

První krok, bez kterého se neobejdete, je úklid. Ten by měl být opravdu důsledný. Naprostým základem by mělo být to, že auto důkladně vysajete a také vyčistíte od všech nečistot. Cokoliv se někde může válet nebo být vylité, to může způsobovat onen zápach. Pokud se zaměříme na polité sedačky, ty je určitě vhodné takzvaně tepovat. Jedná se o čištění mokrou cestou, které pomáhá právě dané skvrny lépe odstranit. Díky tomu, že v interiéru již nebude původce zápachu, můžete mít jistotu, že i ten bude minulostí.

Mohlo by vás zajímat:  Vývoj automobilů jde dopředu, výuka v autoškolách však změny nereflektuje

Použijte přípravky na interiérové čištění vozu

Jejich použití lehce souvisí se samotným úklidem. Zde však není cílem přímo odstranit nečistoty, ale spíše je nanést na plasty, kůži a další součásti v interiéru. Řada daných přípravků mívá poměrně příjemnou vůni, kterou tak aplikujete do interiéru a ta dokáže nepříjemný zápach poměrně efektivně přebíjet. Jednoduché a účinné řešení.

Zaměřte se na vzduch z výdechů klimatizace

Původ zápachu nemusí být vždy spojený čistě jenom s interiérem. Nezapomínejte na to, že původcem může být i vzduch vycházející z výdechů klimatizace. Zde jsou velmi častým problémem především bakterie a také nečistoty. Co v takovém případě doporučíme? Základem by měla být výměna kabinového filtru a poté dezinfekce klimatizace. Ideálně pomocí různých sprejů. Výhodou je to, že vyčistíte jak samotný systém, tak dezinfikujete i interiér vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Češi fandí manuálům. Hlavně proto, aby měli vše pod kontrolou

Použijte speciální přípravky

I ty existují a jejich cílem není pach přímo přebíjet, ale naopak pach pohltit a eliminovat. Jedná se o postup, kterým lze zápach zamaskovat. Může se jednat nejenom o různé spreje, ale může se jednat i o klasické vůně, které lze například pověsit na zrcátko. Zde je opravdu vhodné hledět na to, aby zápach nejenom přebíjely svou příjemnou vůní, ale aby se ho pokoušely i eliminovat.

Nebojte se větrat

Je to stejné, jako u vás doma. Když pravidelně větráte, máte doma příjemný vzduch. To stejné platí i u vozů. Kdo má klimatizaci, ten okénka v podstatě neotvírá. A to je velká chyba. Čas od času je na místě při vyšší rychlosti stáhnout všechna okna a nechat vzduch ve voze rychle průvanem vyměnit. I to povede k odstranění zápachu.

Mohlo by vás zajímat:  Deset tisíc ojetin celé Evropy dali na zvedák, prošla třetina. Každé páté má vážnou technickou závadu nebo je po havárii

Myslete na prevenci

Poslední rada je spíše preventivní. Podařilo se vám odstranit zápach? Potom jistě nechcete, aby se znovu objevil. Proto se snažte udržovat auto v čistotě. Sedejte do něho pokud možno v čistém oblečení, v autě nejezte ani nepijte, pravidelně větrejte, dejte si pozor na vlhkost a pravidelně čistěte klimatizaci a také filtry. To vše zajistí, že vás v budoucnu problém se zápachem nebude obtěžovat.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora